A növekedés lassulása árthat Kína kereskedelmi partnereinek a globális élénkülésnek, amennyiben a világ harmadik legnagyobb gazdasága csökkenti igényét vasércre, ipari alkatrészekre és más importtermékekre. "A gazdasági növekedés gyorsasága rohamosan hanyatlik" - fogalmazott az AP-nek Csing Zicsiang, a pekingi China International Capital Corp. közgazdásza. "Azok az országok, amelyek nyersanyagokat exportálnak Kínába, a hanyatló befektetések nagyobb hatását fogják majd érezni" - tette hozzá.
Mindazonáltal Seng Laijun, a statisztikai hivatal szóvivője rámutatott: a csökkenés ellenére a növekedés "igen magas" és a kitűzött céltartományon belül marad. A kormány növekedési célkitűzése erre az évre 8 százalékos, amelyet elemzők Kína szerint könnyedén megvalósít. "A növekedési ráta lassulása pedig azért hasznos, mert megakadályozza a gazdaság túlfűtöttségét" - tette hozzá Seng. A szakértő ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a nemzetközi gazdasági helyzet változékonysága komoly kihívást jelenthet az ázsiai ország számára.
A szakértők a jelenlegi számítások szerint feltételezik, hogy Kína a világ második legnagyobb gazdaságává válhat az Egyesült Államok után, maga mögött hagyva Japánt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.