A teljes GDP-ben azonban az ág súlya meglehetősen kicsi: a tavalyi folyó áras adatok alapján a bruttó hazai termékhez mindössze 3,7 százalékkal járult hozzá. Az előző év magas bázisértéke miatt a mezőgazdaság lefelé húzza a GDP volumenét, az Ecostat számításai szerint az utolsó három hónapban 17 százalékos éves zsugorodás várható ezen a területen.
A válságból való kilábalás szempontjából meghatározók az ipar kilátásai, az ágazat gazdasági súlya Magyarországon meghaladja a GDP ötödét. Az év folyamán az előző hónapra visszatekintő bruttó termelési indexek meglehetősen hektikusan alakultak. 2008 második negyedétől kezdve az ipar ágazati összetéte-lének alakulása következtében viszont a szektor hozzáadott értékének volumenindexei rendre a termelési mutatók felett alakultak. Ennek és a tavalyi negyedik negyedévi zuhanásból adódó alacsony bázisnak köszönhetően az ipar hozzáadott értéke közel 6 százalékkal csökkenhet az esztendő utolsó negyedében, ez azonban így is elmarad az előző négy negyedév mínuszától.
Az építőipar a mezőgazdaságot csak némileg meghaladó súlyt képvisel a GDP-ben. Az utóbbi másfél évben az ág bruttó termelésének és hozzáadott értékének volumenindexei nagyjából egybeestek. Bár a bázis viszonylag magasnak tekinthető, az Ecostat modellszámításai szerint a hozzáadott értéke a negyedik negyedben éves összevetésben 3 százalék körül zsugorodhat.
A kereskedem, javítás és a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás ág súlya együttesen 12 százalék körüli, de ebből az előbbi 10 százalékot tesz ki. A 2009-ben jelentős mértékben visszaesett reáljövedelmek a kiskereskedelmi forgalomban a GDP-nél is nagyobb arányú zuhanást eredményeztek. A tavalyi utolsó negyedévi jelentős visszaesés miatt azonban az idei negyedik negyedévi előrejelzés viszonylag kedvezően alakul, alig –3 százalékos indexre számítanak a kutatóintézet szakemberei.
A szállítás, raktározás, posta és távközlés ágban az első negyedévi bázis még igen magas volt, míg a negyedik negyedben már a termelés visszaesésével összhangban meglehetősen alacsony. Az év utolsó három hónapjában így 99 százalékos, azaz meglehetősen kedvező indexet valószínűsít az Ecostat. Az ág viszonylag jelentős, hét százalékot meghaladó súlyú.
A pénzügyi tevékenységek, valamint az ingatlanügyek, gazdasági szolgáltatások ág együttesen csaknem ötödrészt képvisel a nemzetgazdasági szintű GDP-ben. Az elmúlt év végén kirobbant pénzügyi válság miatt itt is alacsony a bázis, így a két ágban együttesen csekély mértékű, mindössze nagyjából másfél százalékos csökkenés valószínű.
A nagyobbrészt az állami szektorhoz tartozó ágak (közigazgatás, oktatás, egészségügy) együttesen szintén 15 százalék körüli részt képviselnek a teljes gazdaságon belül, és visszaesésük viszonylag kis mértékűnek tekinthető, annak ellenére, hogy a bázis itt nem volt túlzottan alacsony. A csak kismértékű visszaesésben szerepet játszott a sikeres közmunkaprogram is.
A kutatóintézet számításai szerint a három ágazatban együttesen valamivel kevesebb mint 3 százalék lesz a zsugorodás az év utolsó negyedében. Az egyéb közösségi, személyi szolgáltatások ágában pedig szerény növekedést várnak, ennek alapvető magyarázata az alacsony 2008. negyedik negyedéves bázis. Utóbbi szektor súlya azonban nem jelentős: kevesebb mint 4 százalék.
Az ágazati eredményeket öszszesítve a szakemberek 4 százalék körüli GDP-visszaeséssel számolnak a nemzetgazdaság egészére vonatkozóan az idei utolsó három hónapra. Ez pedig az év egészére nézve 6,4 százalék körüli gazdasági zsugorodást jelentene, ami a Pénzügyminisztérium 6,7-es prognózisánál valamivel kedvezőbb. VG
A megjelenés
Az utolsó negyedévre vonatkozó előzetes GDP-statisztikát 2010. február 12-én adja ki a Központi Statisztikai Hivatal. Az ágazati szerkezetet azonban március 10-én ismerhetjük meg, amikor a részletes adatok is napvilágot látnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.