BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Küszöbön a vagyonadó

Két nap és hatályba lép a vagyonadóról szóló, még június 29-én elfogadott törvény. E szerint a 30 millió forintnál magasabb értékű lakóingatlanok kivétel nélkül adókötelesek lesznek, ám e limit alatt is szép számmal akad majd olyan ház, lakás vagy üdülő, amely után le kell róni a 0,25 és 0,5 százalék közötti közterhet.

Adómentesség ugyanis csak akkor jár, ha a tulajdonos vagy haszonélvező a lakcímnyilvántartás szerint és ténylegesen is ott lakik a 30 millió forintot el nem érő lakóingatlanában. Szintén mentesség illet meg egy második, maximum 15 millió forintos ingatlant.

Ezek a szabályok már első ránézésre számos dilemmát vetnek fel. Az első tanulság az, hogy a revizorok a jövőben ellenőrizhetik, az adózó ténylegesen benne lakik-e a bevallásában szereplő ingatlanban – hívja fel a figyelmet Vadász Iván, az adótanácsadók egyesületének alelnöke. Ennek keretében pedig biztosan gondot fordítanak az adóalap, vagyis az ingatlan értékének a megállapítására is.

Ez utóbbi nemcsak az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalnak (APEH), hanem az adózóknak sem egyszerű feladat, a jogszabály ugyanis nem kevesebb, mint háromféle értéket határoz meg. Az egyik a törvény melléklete szerinti átlagos települési árak és korrekciós tényezők figyelembevételével számított összeg, a második pedig az a becsült érték, amelyet az APEH az illeték-nyilvántartás és egyéb rendelkezésére álló adatok alapján állapít meg.

E két értéket hamarosan az adóhatóság honlapján is kiszámíthatjuk. Bár a kalkulátorok tesztüzeme eredetileg november 15-én kezdődött, és december 15-én már élesíteni kellett volna a „gépeket”, azok még mindig nem elérhetők. Bakonyi Ágnes, az APEH szóvivője szerint ennek oka az, hogy tovább kellett finomítani a rendszeren, a két kalkulátor azonban ezen a héten minden bizonnyal üzembe áll.

Igen ám, de a vagyonadót a tényleges forgalmi érték alapján kell befizetni, amely az előző kettőtől akár gyökeresen is eltérhet. Márpedig ha a bevallott és a tényleges érték között tíz százaléknál nagyobb az eltérés, az adóhiány mellett a revizorok bírságot és késedelmi pótlékot is kirónak. E dilemmán a kalkulátor annyiban enyhíthet, hogy amennyiben az adózó az ezáltal „kidobott” becsült forgalmi értéket tünteti fel a bevallásában, az APEH akkor sem szabhat ki bírságot, ha később, az ellenőrzés során esetleg magasabb értéket állapítana meg. A kalkulátor használata egyébként ingyenes lesz, és – Szollár Domokos kormányszóvivő korábbi tájékoztatása szerint – mintegy 5 percet vesz igénybe.

Nem pusztán fakultatív a kalkulátor másik szolgáltatása, a számított forgalmi érték meghatározása sem. Vagyonadó bevallására kötelezett ugyanis az is, akinek a tulajdonában lévő lakóingatlan számított értéke meghaladja a 30 millió, illetve 15 millió forintot – akkor is, ha a forgalmi érték ezt a limitet nem éri el, így ténylegesen nem is kell adót fizetni.

Éppen ezek miatt vetették fel adószakértők, hogy a kalkulátorok igénybevételével az adózók valójában a revizorok „csapdájába” sétálnak bele, hiszen adatot szolgáltatnak a jó eséllyel vagyonadó-kötelezettség alá eső ingatlanokról. Szikora János, az APEH elnöke ugyanakkor többször cáfolta, hogy a lekérdezések során betáplált adatokat ilyen célokra használnák fel.

Miközben az utóbbi hetekben – az okmányirodák beszámolója szerint – sokan igyekeztek lakcímük módosításával optimalizálni adófizetési kötelezettségüket, egyelőre nem érdemes mérget venni arra, hogy az új adónemet ténylegesen be is kell fizetni. A kormányalakításra igencsak esélyes Fidesz ugyanis már többször leszögezte: az első lépések között szüntetik meg a vagyonadót. Ehhez olyannyira ragaszkodnak, hogy Matolcsy György egykori gazdasági miniszter nemrég a költségvetési kockázatok között nevesítette az ebből 2010-re remélt 40 milliárd forintos bevételt. Az adózók számára „esélyt jelent” még az Alkotmánybíróság majdani döntése is, a taláros testülettől ugyanis többen kérték a vagyonadóról szóló szabály felülvizsgálatát. Az AB tájékoztatása szerint döntésük még az első bevallási határidő lejárta, vagyis február 25-e előtt megszületik. KR

Előnyös lehetőségek

Adókedvezmény

nagycsaládosok: 15-15 százalékos könnyítés a 3. és minden további gyermek után

Adófelfüggesztés

a 62. életévüket betöltöttek

rokkantnyugdíjasok

rehabilitációs járadékban részesülők

lakóingatlant örökléssel szerző kiskorúak

munkanélküliek

Adólevonás

a bérbeadásból származó bevételből levonható a vagyonadó összege*

a vagyonadóból levonható az építmény-, idegenforgalmi és kommunális adó*

a vagyonadóból levonható a 2010. január 1-je után végzett értéknövelő beruházás összegére jutó áfa**

* Csak egyazon ingatlanra vonatkozó bevétel és adókötelezettség esetén.

** Értéknövelő beruházás a lakásgépészet, fűtés, elektromos hálózat számlával igazolt felújítása, cseréje; burkolatok, bútorok, konyhatechnika, festés nem értéknövelő beruházás.


nagycsaládosok: 15-15 százalékos könnyítés a 3. és minden további gyermek után

Adófelfüggesztés

a 62. életévüket betöltöttek

rokkantnyugdíjasok

rehabilitációs járadékban részesülők

lakóingatlant örökléssel szerző kiskorúak

munkanélküliek

Adólevonás

a bérbeadásból származó bevételből levonható a vagyonadó összege*

a vagyonadóból levonható az építmény-, idegenforgalmi és kommunális adó*

a vagyonadóból levonható a 2010. január 1-je után végzett értéknövelő beruházás összegére jutó áfa**

* Csak egyazon ingatlanra vonatkozó bevétel és adókötelezettség esetén.

** Értéknövelő beruházás a lakásgépészet, fűtés, elektromos hálózat számlával igazolt felújítása, cseréje; burkolatok, bútorok, konyhatechnika, festés nem értéknövelő beruházás.

-->

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.