BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Magyar gazdaság: szendergett a robogás

A tavalyi év utolsó három hónapjában 2 százalékkal nőhetett a GDP az elemzők várakozása szerint, ami alacsonyabb az előző két negyedév üteménél

Lassult a magyar gazdaság növekedési üteme tavaly október és december között a második negyedévhez képest – derült ki a Világgazdaság által készített elemzői konszenzusból. A lapunk által megkérdezett tíz banki elemző és gazdaságkutató prognózisából készített medián szerint 2 százalékkal nőtt a GDP a negyedik negyedévben az előző év azonos időszakához képest, a harmadik negyedéves 2,2 százalék után. A prognózisok 1,6 és 2,3 százalék között szóródtak. Ha az utolsó negyedév összhangban alakul az elemzők várakozásával, akkor 2-2,1 százalék volt ez egész éves GDP-növekedés. (A KSH kedden közli az előzetes GDP-adatot.)

A kiskereskedelmi forgalom növekedése lassult, az ipar is a gyengélkedés jeleit mutatta, bár a havi termelési adatok alapján azért a harmadik negyedévhez képest volt némi növekedés – mondta a Világgazdaságnak Virovácz Péter, az ING Bank vezető közgazdásza. A kiskereskedelem nem túl acélos teljesítménye kapcsán Suppan Gergely, a Takarékbank vezető közgazdásza megjegyezte: ezt ellensúlyozhatja, hogy többet költöttünk vendéglátásra, művészetekre, szórakozásra és szabadidőre.

 

Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető elemzője kiemelte: a növekedés szerkezete hasonló lehetett a harmadik negyedévihez, de a lakossági fogyasztás kissé már gyorsulhatott. „A beruházások várakozásunk szerint még csökkentek, de az éves visszaesés mértéke vélhetően már jóval alacsonyabb volt, mint a megelőző negyedévben” – mondta Ürmössy. Július és szeptember között 9,3 százalékkal estek a beruházások.

Az elemző szerint az export éves növekedése a harmadik negyedéves mélyponthoz képest gyorsulhatott, de az első féléves lendületét vélhetően nem nyerte vissza a szektor. Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató tudományos főmunkatársa hangsúlyozta: a mezőgazdaság és a szolgáltatások teljesítménye tartja pozitív tartományban a GDP-növekedést, az iparban és az építőiparban visszaesés lehetett éves alapon. Petschnig rámutatott, egyedül a statisztikai revízió, vagyis a korábbi adatok felülvizsgálata vezethet a vártnál magasabb bővüléshez, amire volt példa az elmúlt időszakban.

A Századvég Gazdaságkutató lapunkkal közölte, hogy a fogyasztásbővüléshez nagyban hozzájárult a foglalkoztatás és a bérek növekedése, valamint a személyi jövedelemadó kulcsának egy százalékpontos csökkentése. Így nőtt a háztartások rendelkezésre álló jövedelme, tehát a fogyasztás bővülése – szemben a válság előtti időszakokkal – nem eladósodásból történt. A Pénzügykutató szakértője azonban ennek kapcsán megjegyezte: miután a GDP növekedése a foglalkoztatás emelkedésének volt köszönhető, a nemzetgazdasági szinten mért termelékenység csökkent.

Az idei év azonban már jobban alakulhat. Suppan Gergely szerint az idei első negyedévben bázishatások miatt eleve lesz egy megugrás, amire ráerősít a béremelések miatt várható fogyasztásélénkülés és a beruházási boom. Ürmössy Gergely úgy véli, a növekedés hajtóereje a lakossági fogyasztás lehet, emellett várhatóan – az EU pénzek nyomán – magukhoz térhetnek a beruházások is.

„Az európai konjunktúra továbbra is törékeny, a protekcionizmus esetleges általános térnyerése rombolja a globális kereskedelem kilátásait, ami a kis nyitott gazdaságokat, mint amilyen Magyarország, érzékenyen érintené” – figyelmeztetett Ürmössy Gergely. Kiemelte, speciális magyar tényező, hogy bizonyos hazai autóipari kapacitások is leállnak idén. Szerinte az importot duzzaszthatja a felpörgő fogyasztás, illetve az erősödő beruházási aktivitás, így a 2017-re várt növekedésgyorsulásban főleg a belső keresleti elemek fognak dominálni. Az elemzők 3,3–4 százalék közötti GDP-növekedést tudnak elképzelni az idei évre.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.