Májusban 0,58 százalékos növekedést mutatott az előző év azonos időszakához képest a Világgazdaság mutatószáma, a Gyorsulási Irányadó (GYIA). Éves alapon 2011 decembere óta nem érkezett ilyen kedvező adat, és azóta csak egyszer állt a pozitív tartományban az éves index. A kedvező adathoz az alacsony bázis is hozzájárult.
Áprilishoz viszonyítva kis mértékben, 0,16 százalékkal emelkedett a GYIA. A havi adatok alapján a gazdaság már fél éve növekszik, ugyanakkor a kilábalás üteme egyelőre visszafogott. A GYIA tíz részindexe közül hét növelte, míg három csökkentette a mutatószámot.
A pénzügyi indikátorok közül három javította az indexet. A pénzkínálat reálértékének növekedése, a Budapesti Értéktőzsde vezető részvényindexének (BUX) reálértéken számított emelkedése, valamint a rövid és a hosszú lejáratú kötvények közötti kamatkülönbség csökkenése felfelé húzta a GYIA-t. A másik két pénzügyi indikátor, a reálkamat növekedése, valamint az Ifo-index csökkenése rontotta a mutatószámot.
Az öt reálgazdasági részindex közül négy növelte, és csak egy csökkentette a GYIA-t. A reálkeresetek emelkedése, a fogyasztási hitelek állományának növekedése, a munkakeresés átlagos időtartamának csökkenése, valamint az ipari termelés volumenindexének emelkedése pozitívan hatott a GYIA-ra. Az ipari rendelésállomány visszaesése volt az egyedüli makrogazdasági mutató, ami negatívan befolyásolta az indexet.
Idén a lekötések tekintetében lezárul a 2007–2013 közötti európai uniós költségvetési periódus, és várhatóan az előző években lehívottnál több pénzt tudunk felhasználni, ami segítheti a kilábalást. Tavaly mintegy 1 050 milliárd forintnyi felzárkóztatási forrást juttatott el a kedvezményezetteknek a hazai pályázati intézményrendszer, idén viszont már az 1 500 milliárdot is elérheti a kifizetés a kormányzati tervek alapján.
A gazdasági növekedésre az autóipari beruházások is pozitív hatást gyakorolhatnak, ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy a feldolgozóipar más ágazataiban nem várható jelentős bővülés.
Az alacsony infláció miatt a reálbérek idén várható emelkedése kedvező hatást gyakorolhat a fogyasztásra, miközben a bázishatás is a GDP bővülését segíteti. Ha átlagos év lesz a mezőgazdaságban, az felfelé húzza a gazdaságot, hiszen a tavalyi visszaesésben fontos szerepet játszott a szektor negatív teljesítménye. A Magyar Nemzeti Bank hitelprogramjának megemelése is hozzájárulhat a gazdaság kilábalásához. Az Európai Bizottság ajánlása, miszerint kikerülhetünk a túlzottdeficit-eljárás alól, megszüntethet egy potenciális kockázatot, hiszen a költségvetési kiigazítási kényszerének ezzel hosszú évek után vége lehet.
Jelentős kockázatot jelent a növekedés szempontjából, hogy az euróövezet gazdasága továbbra is gyenge maradt. A beszerzési-menedzser indexek fontos exportpiacainkon – noha lassú javulást is mutatnak –, 50 pont alatt állnak. Ez a szám választja el a bővülést a zsugorodástól.
A Reuters májusi elemzői felmérése szerint idén 0,2 százalékkal (mediánvélemény) növekedhet a magyar gazdaság, ami 0,15 százalékpontos javulást jelent az előző hónaphoz képest. Ugyanakkor az előrejelzés előbb készült, mint a növekedési hitelprogram keretösszegének megemelése.
Így készül a GYIA
A gyorsulási irányadó egy elismert, nemzetközi módszereken alapuló, a magyar viszonyokhoz igazított leadingindikátor típusú mutató, amelyet a GDP-t jól előre jelző részindikátorokból hoztak létre. A GYIA az adott hónap reálgazdasági teljesítményét jellemzi, mivel a jelzőszámok megfelelő idejű késleltetettjeit szerepelteti. A súlyok a legjobban illeszkedő modellel lettek meghatározva, az index így azonnali képet ad a gazdasági folyamatokról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.