BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Matolcsy győzelemről beszél - Az EU ostorozza Magyarországot

Matolcsy György elmondta, 2004-es csatlakozásunk óta egyetlen évben sem mondták Brüsszelben, hogy 3 százalék alá süllyed a költségvetési hiány Magyarországon. Matolcsy győzelemről beszélt, ugyanakkor Olli Rehn EU-biztos kijelentette: nem kezdeményezik, hogy Magyarország kikerüljön a túlzott-deficiteljárás alól. 2013-ban ugyanis újra 3 százalék fölé kerül a deficit.

Magyarország az első csatát, a pénzügyi egyensúly helyreállításának csatáját már megnyerte; az Európai Unióhoz való 2004-es csatlakozás óta egyetlen évben sem mondták ki Brüsszelben, hogy 3 százalék alatti költségvetési hiány lesz Magyarországon - mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter csütörtökön.

Az Európai Bizottság csütörtökön közölte: az államháztartási mérlegében, a bruttó össztermékhez (GDP) képest 3,6 százalékos többletet vár idén. Jövőre 2,8, egy évvel későbbre 3,7 százalékos hiányt jósol a testület most.

Az, hogy a költségvetési hiány a GDP 3 százaléka alá csökken (illetve többletet mutat), egyszeri tételeknek köszönhető. Erre mutatott rá Olli Rehn, EU-biztos.

Olli Rehn sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a nyugdíjrendszer átalakítása miatt lesz többletes idén a költségvetés, és a hiány jövőre 3 százalék alatt marad. Az EU-biztos kijelentette, hogy nem javasolják Magyarországgal szemben a túlzott-deficiteljárás megszüntetését, mert az egyenleg nem fenntartható. (A deficiteljárást a hiányküszöb megszegése miatt indítja az EU a tagországok ellen.) Rehn elmondta, hogy a Bizottság további intézkedéseket javasol az államháztartási folyamatok fenntarthatóságának érdekében.

Matolcsy György sajtótájékoztatón elmondta: Magyarország annak a hét uniós tagállamnak az egyike, amely teljesíti a pénzügyi és stabilitási paktum által előírt 3 százalékos hiányszintet. "Ilyen klubhoz tartozni dicsőség" - fogalmazott Matolcsy György.

A nemzetgazdasági miniszter azonban a sajtótájékoztatón kiemelte, hogy Magyarországra újabb csaták várnak: elsődlegesen „a növekedést kell beindítani, amiért még sokat kell tenni”.

Olli Rehn ugyanakkor sajtótájékoztatón elmondta, hogy ma figyelmeztető levelet kap Málta, Ciprus, Lengyelország, Magyarország és Belgium pénzügyminisztere, mert ezek az országok nem tettek elég intézkedést azért, hogy megszabaduljanak a túlzott hiánytól.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.