Zárják be a Nemzetközi Valutaalap (IMF) budapesti irodáját – ezt kérte Matolcsy György Christine Lagarde-nak, a valutaalap vezérigazgatójának küldött levelében. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke úgy fogalmazott: „nem tartja indokoltnak az IMF állandó képviseletének további fenntartását Magyarországon”, hiszen Magyarország „várhatóan még idén előtörleszti a valutaalaptól 2008-ban felvett hitelét”.
Az előtörlesztésre Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a múlt héten többször utalást tett. Először a Külpiaci Értekezleten, gazdasági szakdiplomaták előtt beszélt arról, hogy a kormány heteken belül dönthet arról, előtörlesztik-e a 2008 novemberében az EU-tól, az IMF-től és a Világbanktól felvett, összesen 12,5 milliárd eurós hitel fennmaradó részét.
Csütörtökön az MTI-nek nyilatkozva hozzátette a tárcavezető: az Államadósság Kezelő Központ, az MNB, és a gazdasági tárca munkatársai hozamszámításokat végeznek jelenleg, hogy mikor éri meg jobban.
„Nincs nagy jelentősége annak, hogy a 2014-ben lejáró 300 millió eurós IMF-hitel részletet előtörlesztjük” – mondta a Világgazdaságnak Gárgyán Eszter. A Citi közgazdásza szerint politikai üzenete van a korábbi visszafizetésnek. „Az előtörlesztés után elmondhatja a kormány, hogy hazaküldte az IMF-et” – magyarázta. Gárgyán szerint meglehet az is, hogy egy devizakötvény-kibocsátáshoz próbálja felhasználni a kormány az előtörlesztést mint pozitív üzenetet.
Irina Ivaschenko, az IMF magyarországi képviselet vezetője már korábban bejelentette, hogy augusztusban távozni fog – emlékeztetett a Citi közgazdásza. „Nem ismert, hogy az IMF tervei szerint lesz-e helyi utódja” – jegyezte meg.
A Magyar Nemzeti Bank közleményében dicséri Matolcsy korábbi intézkedéseit. „A 2010-ben hivatalba lépett új kormány strukturális reformjaival és konszolidációs intézkedéseivel tartósan 3 százalék alá szorította a magyar államháztartás hiányát, csökkentette az államadósságot, valamint előtörlesztéssel az IMF hitel nagy részét már visszafizette” –sorolják a Matolcsy miniszterségére tehető lépéseket, ám az egyszeri intézkedésekre nem térnek ki.
Az idei év elején az MNB közleménye szerint „befejeződött az IMF úgynevezett Post-Program Monitoring eljárása, valamint Magyarország tartozása az IMF kvóta 200 százaléka alá csökken, ezért nem indokolt az IMF budapesti irodájának további fenntartása”.
Matolcsy levele érdemben nem befolyásolta sem a forint árfolyamát, sem a magyar kötvényhozamokat. Az euró/forint kurzus 292-es szint közelében ingadozott, míg a 10 éves magyar állampapírok hozama 5,6 százalék volt tegnap. A forinteszközök megítélése nem változik várhatóan a lépés hatására.
„Mivel a kéthetes jegybanki kötvényállomány kitűzött csökkentése láthatóan nem sikerül a bankokon keresztül, marad az az irány, hogy az államháztartás csökkentse a devizahiteleit. Ha pedig forintkötvény-kibocsátásokkal oldja meg ezt a kormány – és a jegybankon keresztül váltja át –, akkor a devizatartalék csökkenésével párhuzamosan mérséklődik a kéthetes kötvények mértéke is” – magyarázta Gárgyán Eszter.
PR-fogás
„Politikai PR az IMF-hitel előtörlesztése” – mondta a Világgazdaságnak egy név nélkül nyilatkozó közgazdász. „Semmi értelme korábban visszafizetni egy kölcsönt” – tette hozzá. Az elemző nem érti, hogy miért ne maradhatna itt az IMF irodája, és miért kell ellenségeskedni a valutaalappal. „Azért mert most nincs rájuk szükség, az nem jelenti azt, hogy nem is lesz” – vélekedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.