Az elmúlt hónapokban a Fehér Házat folyamatosan figyelmeztették a nagy hitelminősítők, hogy még e hét pénteken megléphetik az ország adósság-besorolásának leminősítését, s nem várják meg míg eldől a huza-vona a republikánus és demokrata képviselők között. Arra hívták fel a figyelmet, hogy a megegyezésnek hosszú távú megoldást kell tartalmaznia, s nem elégednek meg a csődöt elkerülő rövid távú kompromisszumokkal – áll a The Daily Beast beszámolójában.
A Moody’s és a Standard&Poor’s nem akart nyilatkozni a lépésről, mondván bármilyen közlés a döntés előtt befolyásolná a piacokat és a befektetők döntését. Július elején ugyanakkor mindkét szervezet leminősítést kilátásba helyező vizsgálat alá volta az Egyesült Államokat, bár jelezték, legfeljebb egy besorolást rontanak a jelenlegi AAA-s minősítésen. Közleményében az S&P úgy fogalmazott: egyre nagyobb a kockázata annak, hogy az amerikai képviselők hosszú távú megoldást találnak az adósságplafon emeléséről.
A kongresszusi képviselők hetek óta próbálnak megegyezni az adósságplafon emeléséről, elsősorban abban nem értenek egyet, hogy kinek - a republikánusoknak, avagy a demokratáknak - a tervezetét fogadják el.
Azt, hogy az Egyesült Államok AAA minősítését egy esetleges megegyezés esetén is megtartják a hitelminősítők, már az elemzők is kétségesnek tartják. Peter Cohan szerint a leminősítés immár elkerülhetetlen, a kérdés inkább az, hogy ezt hogyan fogadják a piacok.
Mivel túl sok a „mozgó” tényező a világgazdaságban, így nehéz megjósolni, hogy pontosan mi lehet a következménye egy leminősítésnek. Egyik következmény lehet a kötvények iránti kereslet csökken, másrészt, mivel automatikusan az összes állami intézmény - egyebek mellett a Fannie Mae és Freddie Mac besorolása is romlik, ez potenciálisan növeli a jelzáloghitelek kamatlábát. A többi mind már az amerikai pénzügyi rendszer iránti bizalom csökkenését jelezné, esne a dollár árfolyama, s az ország nehezebben jutna hitelhez, amely lassítaná a válságból történő kilábalást.
A leminősítés hatásainak legjobb példája Japán, amely januárban a AA-ról AA mínuszra került a hitelminősítőknél. A hatás az egész pénzügyi rendszeren végigsöpört, a jen árfolyam esni kezdett a főbb devizákkal szemben, s az állampapírok csődkockázati biztosítása spanyol, olasz és ír papírok szintjére süllyedt. Az elemzők szerint a hatás attól is függ, hogy mennyi ideig tartják az AA-s besorolást, de abban biztosak lehetünk, hogy pozitív hozadéka biztosan nem lesz – állapította meg az IMF egykori vezető közgazdásza Michael Mussa.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.