BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megdöbbentő: "Statisztikai hiba" miatt növekedett a gazdaság?

Az előző év utolsó negyedében a gazdaság 0,2 százalékos emelkedést mutatott, azonban jelentős eltérés mutatkozik a termelői és a felhasználói oldal között, mely majdnem elérte a 120 milliárd forintot.

A bruttó hazai termék az előző év utolsó negyedében 1,9 százalékkal emelkedett, naptárhatástól megtisztítva 1,7 százalékos bővülést mutatott a GDP – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Szezonálisan kiigazítva a gazdasági teljesítmény 0,2 százalékos emelkedést mutatott 2010 utolsó negyedében, az egész évben 1,2 százalékkal növekedett a GDP. A bruttó hazai termék 27 120 milliárd forinton alakult folyó áron.

A gazdasági növekedés motorja az export volt tavaly, és az utolsó negyedéves adatokból kiderült, hogy a fogyasztás nem tudott az emelkedés segédmotorjává válni. A fogyasztás emelkedése megnyugtatóan hatott volna, azonban erősíti azt a várakozást, hogy a magyar gazdaság még mindig jelentősen kitett a külföldi konjunktúrának.

Suppan Gergely, a TakarékBank közgazdásza elmondta, hogy a kiskereskedelmi adatokból „kalkulálható” volt a fogyasztás iránya. „Számítani lehetett” a gyenge fogyasztási adatokra – tette hozzá.

„Meglepetést a beruházások csökkenése okozott az utolsó negyedévben” – nyilatkozta Suppan Gergely a Világgazdaság Online-nak.

A bruttó felhalmozás pozitív teljesítményt mutatott, miközben a készletek változása negatív volt, így „statisztikai hiba okozhatta a növekedést’ – hívta fel a figyelmet a közgazdász.

A KSH jelentésében az áll, hogy „a termelési és felhasználási oldal különbségéből számított statisztikai eltérés folyó áron 119 milliárd Ft volt, szemben az előző év azonos időszakának 29 milliárd forintos értékével”.

Termelői oldalról az ipar erőteljes emelkedése húzta a gazdaságot, miközben az építőipar borzasztó teljesítményt mutat – mondta Suppan. „A szolgáltatások váratlanul kicsit erősebben emelkednek, mint vártam” – tette hozzá.

A háztartások fogyasztási kiadása 0,5 százalékkal csökkent – áll a KSH jelentésében. A kormányzattól származó természetbeni juttatások 1,7 százalékkal csökkentek. A közösségi fogyasztás 1,1 százalékos, a végső fogyasztás 1,4 százalékos csökkenést mutatott – mutatják az adatok. Az export 2,0 százalékkal, míg az import 1,3 százalékkal emelkedett.

A beruházásokban bizonyosan fordulat fog bekövetkezni az autóipari beruházások miatt – mondta Suppan Gergely.

A GDP adat azt mutatja, hogy a „belső fogyasztás még mindig gyenge, a nettó export a  növekedés motorja” – mondta Barta György, a CIB Bank vezető közgazdásza.
 
A magánfogyasztás csökkenése negatív – emelte ki az elemző. Kisebb pozitív hozzájárulásra számított a CIB közgazdásza a fogyasztásból, de úgy tűnik, hogy a kiskereskedelmi adatok jól jelezték előre a csökkenést.
 
„A költségvetési szigor hozzájárult a közösségi kiadások csökkenéséhez” – mondta Barta György. „Az adócsökkentés élénkítheti a fogyasztást, azonban a válságadók negatív hatást fejthetnek ki, és a hitelezés még mindig nem indult be” – nyilatkozta lapunknak a közgazdász. Egy kisebb pozitív változást vár a fogyasztás tekintetében a CIB Bank elemzője.

A bruttó hazai termék volumene a negyedik negyedévben a szezonális és naptári hatás kiszűrésével 2,3 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.