A Standard & Poor’s nemzetközi hitelminősítő változatlanul hagyta Magyarország hitelbesorolását: a legalacsonyabb, még befektetésre ajánlott kategóriában hagyva, negatív kilátással.
A Bloomberg azt írja, hogy a negatív kilátással nagyobb valószínűsége lesz a befektetésre nem ajánlott, „bóvli” kategóriába való leminősítésnek.
Az S&P szerint „komoly” végrehajtási kockázata van az állami költségvetési kiigazítási programnak, a Széll Kálmán-tervnek.
Az S&P azonban kiemeli, Magyarország államadósságának szintje a GDP 65 százalékán stabilizálódhat. Az S&P szerint 3,6 százalék lehet a költségvetés többlete 2011-ben.
A Standard & Poor’s úgy látja, hogy a magyar gazdaság 2,8 százalékkal bővülhet átlagosan a 2011-2015-ös időszakban. A költségvetési hiányra vonatkozó becslésük is kedvező: a nemzetközi hitelminősítő 3 százalékos átlagos deficitet jósol a GDP százalékában a 2012-2015-ös időszakra.
A kormány által bejelentett költségvetési kiadáscsökkentő program a GDP több mint 7 százalékát jelenti a 2012-2014-es időszakra.
Az S&P szerint, a kormány korábbi intézkedéseinek (ágazati különadók) negatív hatását ellensúlyozhatja a Széll Kálmán-terv.
A jelentés azt is kiemeli, hogy a kormány csökkentette a függetlenségét különböző intézményeknek, beleértve a Költségvetési Tanácsot, mely ellentétes a Széll Kálmán-terv azon szándékával, hogy konszolidálja az államháztartást.
A negatív kilátás azért maradt fenn, mert a kormány nem hajlandó, illetve nem képes elérni a strukturális reformprogram 60 százalékát.
A Standard & Poor’s felőli információ azért volt kiemelten fontos, mert a három nagy nemzetközi hitelbesoroló intézet közül az egyetlen, akitől még nem érkezett információ a magyar államadósság besorolását illetően. A Fitch és a Moody’s korábban jelezte, hogy nem minősíti le Magyarországot rövidtávon.
Magyarország a legalacsonyabb, még befektetésre ajánlott kategóriában van mind a három hitelminősítőnél, negatív kilátással.
Újra befektetésre ajánlott az OTP
A Standard & Poor’s nemzetközi hitelminősítő újra a befektetési kategóriába minősítette az OTP Bankot és az OTP Jelzálogbankot. A hitelminősítő szerint a bank üzleti és pénzügyi modellje „ellenállóképességet” mutatott a válságban is.
Az eddigi „BB+” kategóriából „BBB-”-ra módosította a cég hitelbesorolását. Az S&P azonban hagyta a negatív kilátást, vagyis a leminősítés kockázatot tűzte a besorolás margójára. Az indoklás pedig a magyar adósbesorolásra hivatkozik, ugyanis az is negatív.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.