A KSH gyorsbecslése alapján Magyarország bruttó hazai terméke 2013. II. negyedévében 0,5 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az adatközlés összhangban van a Világgazdaság által megkérdezett közgazdászok várakozásával.
A növekedést alapvetően a mezőgazdaság és az építőipar nemzetgazdasági ág teljesítményének növekedése okozta – jelezte a KSH.
Pozsonyi Pál, a KSH nemzeti számlák főosztályának vezetője az adatok ismertetésekor elmondta, a mezőgazdaság és az építőipar bővülésében a bázishatás is szerepet játszott. „A mezőgazdaság az utóbbi két hét aszálya ellenére is jól teljesíthet az ágazat, bár nem annyira jól, mint azt a szakértők korábban remélték” – tette hozzá.
Pozsonyi kiemelte, az ipar hatása semlegesnek mondható a növekedésben, míg a szolgáltatások vegyes képet mutatnak.
„A mezőgazdaság tekintetében számítani lehetett a kedvező teljesítményre, hiszen tavaly 20 százalékkal esett vissza a szektor az aszálykárok miatt” – mondta a Világgazdaságnak Gabler Gergely, aki eltalálta a GDP-adatot. Az Equilor közgazdásza szerint a mezőgazdaságban ezért idén kétszámjegyű bővülés lehet.
„Az építőipar teljesítménye is nagyon mélyre került az utóbbi évek visszaesése miatt, és most pozitívan járult hozzá a GDP növekedéséhez a szektor, de tartós fordulat jeleit egyelőre nem látni” – hangsúlyozta Gabler Gergely. „A lakáspiac nyomott állapotban van, az árak reálértéken több mint 10 éves mélyponton állnak, és új projektek alig indulnak el.”
„Negyedéves összehasonításban ugyanakkor csak 0,1 százalékkal nőtt a GDP, és közben a KSH 0,1 százalékponttal lefelé módosította az első negyedévi növekedési adatot” – tette hozzá.
A szezonálisan és naptárhatástól megtisztított éves index 0,2 százalékos növekedést mutat.
A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint ugyanakkor az előző negyedévhez viszonyítva csupán 0,1 százalékkal növekedett a bruttó hazai termék.
A KHS felülvizsgálta a korábbi negyedéves, igazított GDP-adatokat. Az idei első negyedévben a korábban közölt 0,7 százalékos növekedést 0,6-ra módosította a hivatal.
Az első negyedéves nyers, éves szinten 0,9 százalékos visszaesésről tanúskodó adatot a KSH érintetlenül hagyta, ám a naptárhatástól megtisztított és szezonálisan kiigazított első negyedéves (éves) indexet 0,5 százalékos visszaesésre korrigálta a KSH, míg a korábban 0,3 százalékos csökkenésről írt.
Az, hogy a mezőgazdaság és az építőipar kedvező teljesítménye húzta a gazdaságot jelzi, hogy a növekedési kilátások igen visszafogottak. (Az első negyedévben is ez a két kisebb súlyú ágazat játszott kulcsszerepet a gazdaság növekedésében.) A jó időjárás és az EU-s pénzek költése segítette a gazdaság kilábalását, miközben a többi nemzetgazdasági ág továbbra sem tud érdemben hozzájárulni a növekedéshez.
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében kiemelte: „az adatok megerősítik, hogy hazánk kikerült a technikai értelemben vett recesszióból”. Szerintük összességében az április-júniusi ipari adatok is pozitív képet festenek, így valószínűsíthetően a termelési oldalon az ipar teljesítménye is emelkedett 2013 második negyedévében.
„A szolgáltatások vegyesen teljesítettek, amelyek közül a kiskereskedelmi forgalom és a szálláshely-szolgáltatás növekedést mutatott” – kommentálta a GDP-adatokat Suppan Gergely, a TakarékBank vezető közgazdásza. „Az áruk nettó exportja nem mutatott meggyőző növekedést, azonban a szolgáltatások nettó exportja a külföldiek által igénybe vett vendégéjszakák számának kimagaslóan dinamikus növekedése miatt hozzájárulhatott a növekedéshez.”
A kiigazítás nélküli (nyers) adatok szerint 0,2 százalékkal esett vissza a gazdaság az idei első félévben 2012 azonos időszakához képest. Naptárhatás kiszűrésével 0,1 százalékkal nőtt a GDP az első félévben, míg a naptárhatástól megtisztított és szezonálisan kiigazított adatok szerint 0,1 százalékkal csökkent a gazdaság teljesítménye.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.