BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mi húzta fel a GDP-t? – Dübörög az építőipar

2013 márciusában az építőipar termelése kiigazítatlan adatok szerint 9,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A termelés márciusi növekedéséhez az alacsony előző évi bázis mellett – a termelés trendje 2012 márciusa és júniusa között 10 éves mélyponton volt – az út- és vasútépítéssel foglalkozó szervezetek termelésének emelkedése járult hozzá. Az építőipar termelői árai 2013. I. negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva 1,4 százalékkal emelkedtek, közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

A munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint ugyancsak 9,9 százalékkal emelkedett a termelés. Szezonálisan kiigazítva a termelés 2,1 százalékkal magasabb volt a februárinál. Az év első három hónapjában 4,8 százalékkal nőtt az építőipar termelése az egy évvel korábbihoz viszonyítva, írta a KSH.

Márciusban mindkét építményfőcsoport termelése emelkedett. Az épületek építése – az egy évvel korábbi jelentős visszaesést követően – 8,2 százalékkal volt nagyobb a 2012. márciusinál. Az egyéb építmények építése 11,9 százalékkal nőtt. Szezonálisan kiigazított indexek alapján az épületek építésének teljesítménye 3,0 százalékkal, az egyéb építményeké 2,1 százalékkal növekedett a februárihoz képest.

Az építőipar ágazatai közül az épületek építése ágazat termelése – ami az épületépítési projekt szervezését és az épületek szerkezetépítését tartalmazza – 10,7 százalékkal emelkedett. Az egyéb építmények ágazat termelése 25,4 százalékkal nőtt. Az építőipari termelés több mint kétötödét adó speciális szaképítés ágazat termelése 0,7 százalékkal haladta meg a 2012 azonos időszakit.

A 2013 márciusában kötött új szerződések volumene 25,3 százalékkal magasabb volt az egy évvel korábbinál. Ezen belül az épületek építésére kötött szerződések volumene 18,8 százalékkal nőtt, több ipari, illetve egészségügyi és egyetemi épületekre kötött szerződésnek köszönhetően. Az egyéb építmények építésére vonatkozó új szerződések volumene 30 százalékkal emelkedett. Márciusban több kisebb értékű, csatornázási, út- és vasút-felújítási munkára kötöttek szerződést.

Az építőipari vállalkozások 2013. március végi szerződésállományának volumene 19,6 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Ezen belül a két építményfőcsoport állománya ellentétesen alakult: az épületek építésére vonatkozó szerződéseké – az új szerződések utolsó két hónapban mért növekedése ellenére – 8,9 százalékkal kisebb, míg az egyéb építményeké 34,9 százalékkal magasabb volt, mint 2012 márciusában.

Az építőipar termelői árai 2013. I. negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva 1,4 százalékkal emelkedtek. Az épületek építése ágazatban 0,5, az egyéb építmények építése ágazatban 2,5, a legnagyobb súlyú, speciális szaképítés ágazatban pedig 1,3 százalékkal nőttek az árak. Az egyes építményalcsoportokban az áremelkedés 1,1 és 4,4 százalék között szóródott. Az előző negyedévinél az építőipar árai 0,6 százalékkal voltak magasabbak.

A KSH szerdai gyorsbecslése alapján Magyarország bruttó hazai terméke 2013. I. negyedévében 0,9 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. A mezőgazdaság és az építőipar nemzetgazdasági ág teljesítménye növekedett. A csökkenést alapvetően az ipar visszaesése okozta. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint az előző negyedévhez viszonyítva 0,7 százalékkal növekedett a bruttó hazai termék.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.