„Meg sem tudom számolni, hány előadást tartottam már a Növekedési Hitelprogramról” – kezdte előadását Nagy Márton. Az NHP első, összesen 750 milliárd forintos keretösszegű szakaszának egyik eredménye, hogy a kkv-hitelezésben nőtt a kis- és közepes bankok, illetve a takarékszövetkezetek súlya a nagybankokkal szemben. Míg 2013 júniusában a kkv-hitelállomány 75,2 százalékát a nagybankok folyósították, addig ez az arány a jegybank becslése szerint szeptemberben már 74,2 százalék, a kis- és közepes bankok részesedése ez idő alatt 0,4 százalékponttal, 15,1 százalékra, a takarékszövetkezeteké 0,6 százalékponttal, 10,7 százalékra emelkedett. Az ügyfelek 20 százaléka élt a bankváltás lehetőségével, főként a kis és közepes bankoknak, valamint a takarékszövetkezeteknek sikerült új ügyfeleket szerezniük.
A program hozzájárult az árfolyamkockázat csökkenéséhez: a teljes magyarországi kkv-hitelállományban június végén a devizahitelek 52 százalékos részt képviseltek, szeptember végére ez az arány az MNB becslése szerint 44 százalékra csökkenhet. A programban felülreprezentáltak voltak a mezőgazdaságban, a feldolgozóiparban és a kereskedelemben tevékenykedő cégek; a hitelezés koncentrációja csökkent, ami az elmaradottabb régiók felzárkóztatása tekintetében kedvező – hangsúlyozta Nagy Márton.
A méretben Magyarországhoz hasonló országokkal összehasonlítva van még tér a kkv-hitelezés bővítése előtt – szögezte le a jegybank igazgatója. Az NHP ősszel a második szakaszba lép, 2013 októbere és 2014 decembere között 2000 milliárd forintos, a jelenlegi kkv-hitelállomány felére rúgó keretösszeggel. A refinanszírozási kamatláb ebben a szakaszban is 0 százalék, a maximális banki felár pedig 2,5 százalék lesz. A keretösszeg 10 százaléka használható fel hitelkiváltásra, a fennmaradó rész pedig új hitelekre; teljes kihasználást feltételezve a program az MNB szakemberei szerint 0,8–1,6 százalékkal növelheti a GDP-t, és hozzájárulhat a potenciális GDP növeléséhez is, azaz „lényegében végtelen” időre is erősítheti a növekedést. A hosszabb időtartam miatt – az NHP első szakasza „mindössze” 4 hónapig tartott – nagyobb arányban valósulhatnak meg új beruházások, emelte ki Nagy Márton.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.