BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem tökéletesek a makromutatók

Nem egyértelműen pozitívum, ha a nemzeti jövedelem nagyobb a hazai terméknél – mutattak rá a Központi Statisztikai Hivatal szakértői. Az elmúlt hónapokban több elemzés is taglalta, hogy Magyarországon növekszik a különbség a két mutató (a nemzeti jövedelem – GNI és a bruttó hazai termék – GDP) között.

A magyarok külföldről származó bevételeit egyre nagyobb mértékben haladják meg a külföldiek által nálunk szerzett jövedelmek, ez okozza a különbséget. Ebben ugyan 2009-ben fordulat állhatott be, de erre nézve még nincsenek friss adatok, egyelőre csak az előzetes GDP-számok érhetők el. Míg nálunk negatív a különbség, a legfejlettebb országokban rendszerint pozitív eltérés mutatkozik, ez főként a tőkejövedelmek áramlására vezethető vissza. Ez természetes következménye annak, hogy korábban nagy tömegben áramlott hozzánk a tőke. Ugyanakkor Románia és Albánia esetében is jelentős pozitív eltérés adódik – emelte ki Pozsonyi Pál, a KSH főosztályvezetője egy tegnapi beszélgetésen. Ebben azonban elsősorban a munkajövedelmek áramlásának van nagy szerepe, amely a relatíve alacsony GDP-vel együtt okozhat ilyen anomáliát.

Ugyancsak jelentős eltérést eredményezhetnek a külföldről kapott támogatások, segélyek. Esetünkben az EU-tól érkező transzferek javítanak a különbségen, azonban nem tudják kompenzálni a jövedelemáramlás révén keletkező kiesést. Alacsony GDP és nagyarányú külföldi segélyek kombinációja azonban képes lényeges pozitívumot produkálni.

A következő években várható módosításokról is beszámoltak a statisztikai hivatal vezetői. Elfogadta ugyanis az ENSZ a nemzeti számlák rendszerének a modernizálását, ennek az európai statisztikai rendszerbe történő átültetése már folyamatban van, 2012-re várható a jogszabályi megjelenése, és 2014-től tehetők közzé az új módszertan szerint készülő statisztikák. Ebből az átlagfelhasználók keveset érzékelnek majd, mint ahogyan a forrásfelhasználás táblák szintén most folyó integrálásából. A statisztikai adatok azonban pontosabbá és konzisztensebbé válnak a modernizáció során.

Mi a különbség?

A GDP-ből származtatható a bruttó nemzeti jövedelem (GNI), amely a szektorok elsődleges jövedelmének, a rezidens szektorok és a külföld egymás közötti tulajdonosi jövedelemátutalásai, valamint az Európai Uniótól kapott támogatások és az Európai Uniónak fizetett adók egyenlegének az összege.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.