Magyarország hitelminősítését valószínűleg rontják a következő napokban – közölte a Raiffeisen Centrobank AG a Bloomberg hírügynökséggel.
A kormány terve, hogy a magánpénztári eszközöket a költségvetésre és államadósság-csökkentésre fordítja fokozott veszélyt jelent a befektetői bizalomra – vélekednek nemzetközi elemzők.
A politikai kockázatok egy újabb szakaszába érkeztünk ezen a héten – írta a Raiffeisen a Bloombergnek. Ennek oka, hogy a kormány bejelentette a magán-nyugdíjrendszer államosítását.
A Moody’s Baa1-es szinten tartja Magyarország adósságának besorolását, mely a harmadik legalacsonyabb, még befektetésre ajánlott kategória. A Standard&Poor’s egy szinttel tartja a „bóvli” kategória felett a magyar adósságot.
Ha az S&P leminősíti hazánkat, akkor az intézményi befektetők tekintélyes hányadának meg kellene szabadulnia a magyar eszközöktől, ugyanis nem tarthatnak portfóliójukban befektetésre nem ajánlott eszközöket. Az S&P megerősítette a BBB- szintet, negatív kilátással: vagyis a leminősítés kockázatával.
(A nemzetközi hitelminősítő akkor még nem ismerhette Magyarország tervét, mely szerint államosítják a magán-nyugdíjrendszert – A szerk.)
„Nagyon valószínű, hogy a Moody’s leminősíti Magyarországot, mely átmenetileg nyomást gyakorolhat a magyar eszközökre” – vélekedett a Raiffeisen.
Barta György, a CIB Bank közgazdásza szerint külső tényezők mellett a kormány nyugdíjterve is közrejátszott a forint gyengülésében, a részvények esésében és az állampapír-hozamok emelkedésében.
A forint pénteken 280-as szint fölé gyengült a reggeli 277-ről. A svájci frank drágább, mint 210 forint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.