BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Simán átírták a büdzsét

Menetrend szerint, minden további nélkül fogadta el az Országgyűlés a költségvetés módosításait, a fő kérdések eldőltek, már csak technikai lépések vannak hátra. A vita után a büdzsé pozíciója több mint 60 milliárd forinttal romlott, de így jutott nagyobb keret a hazai vállalatok támogatására, és jelentősebb összeg a Ludovika Campus újabb fejlesztésére is.

Két lépésre van a jövő évi költségvetés elfogadásától a kormányzat. A Költségvetési Tanácsnak még igent kell mondania a kedden beiktatott, több mint 140 pontból álló módosításra, majd – várhatóan a jövő héten – az Országgyűlésnek meg kell szavaznia az egységes javaslatot.

A fő kérdések azonban már eldőltek: a büdzsét megalapozó törvény múlt heti elfogadásával a kormány módosította az adósságszabályt (így nem kell 0,1 százalék hiányt produkálnia jövőre), és 2020-ig halasztotta el az egységes társasági adó bevezetését (ez utóbbi esetében egy kétharmados szabály hatálybalépését változtatta feles többséggel, ami érdekes alkotmányjogi kérdéseket vethetne fel). Az adótörvények keddi elfogadásával a bevételi oldal is kialakult, és miután a honatyák szavaztak a büdzséhez érkezett módosításokról is, már nem maradt tulajdonképpen nyitott kérdés.

A szavazás simán ment, a kormánypárti képviselők az előzetesen várható forgatókönyv szerint csak azokat a változtatásokat fogadták el, amelyek a kormány támogatását is élvezték. A büdzsé így is sokat változott azonban, mintegy 40 átcsoportosítást hajtottak végre, és ugyan a hiány maradt a GDP 2 százaléka (az uniós módszertan szerint), ám a kiadások és a bevételek esetében is inkább növelték a módosításokkal a kockázatokat. A költségvetési pozíció a változtatások révén mintegy 60 milliárd forinttal romlott: a vártnál rosszabb időkre félretett keret, az Országvédelmi Alap 30 milliárd forinttal csökkent (100-ról 70-re), és 18 milliárd forinttal emelték meg a legbizonytalanabbnak tartott bevételi sor, a vagyonértékesítési, előirányzatát is (115 milliárdról 133 milliárdra).

A változtatások során a legnagyobb összeget a képviselők a Ludovica Campus további beruházásaira szavazták meg: 12,5 milliárd forintot 2016-ban. Ez azonban valószínűleg nem a teljes összeg, a fejlesztési elképzelés 2018-ig tartó beruházásokat irányoz elő, többek között új oktatási épület és hallgatói központ létesülne, valamint uszoda, vívóterem, lőtér, lovarda és istálló is. A második legnagyobb tétel a tőkehiányos hazai vállalkozások támogatására megy el: a nemzetgazdasági tárcának további 12,1 milliárd forintot jutattak (a betervezett 2,9 milliárdon felül), hogy azon cégeket segítse, amelyek uniós támogatást nem kaphatnak. A harmadik a sorban a bankaadó extra csökkentése (ez 10 milliárdot visz majd el).

A sportfejlesztések sem állnak meg a Ludovicánál, csak az ilyen célú módosításokkal 6,6 milliárd forint többlethez jut az ágazat,. Ebből 552 millió közvetlenül a 2016. évi olimpiai felkészülés támogatására megy, de jut belőle közel 800 millió az edzőtáborok fenntartására, 317 millió a 16 kiemelt sportág idei támogatási szintjének megőrzésére és 300 millió forint a pesthidegkúti uszoda építésére is. A legnagyobb összeg azonban az a 3,2 milliárd forint, amit a kormányzat Győr városának szavazna meg, hogy

Jelentősebb tételt jelent még a külügyi terjeszkedés is, egyrészt az Eximbank kap 2,5 milliárdot azért, hogy tagságot vásároljon két külpiaci terjeszkedést segítő szervezetben (az IFC Trust Fund-ban és az EU-Africa Infrastructure Trust Fund-ban), valamint a külügyi tárca támogatását emelnék meg 3,9 milliárddal, hogy új nagykövetségeket nyithasson Taskentben, Addisz-Abebában, Manilában, Wellington és Luandában.

Úgy tűnik, az alkuban mindenki kapott legalább valamit: a több módosító indítványt benyújtó Fidesz-vezetők általában egy javaslatukkal bennmaradtak a biztos befutók között. Így kaphat Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter javaslatára egymilliárd forintot az Operettszínház, vagy Kósa Lajos , a Fidesz ügyvezető alelnöke indítványára 400 millió forintot a debreceni reptér működési támogatásként. Gulyás Gergely , a törvényalkotási bizottság fideszes elnökének javaslatára pedig a Nemzeti Emlékezet Bizottság kapja meg a 200 milliót, hogy ha hozzájut a végleges épületéhez, fel tudja azt újítani.

Mindent a kormányhivatalba

Tízmilliárd forinttal és közel 1900 fővel bővül jövőre a kormányhivatalok létszáma, miután négy intézmény felett is átveszik majd az irányítást a most benyújtott költségvetési módosítások szerint. Így a Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter irányítása alatt álló szervezethez kerülnek a környezetvédelmi és természetvédelmi felügyelőségek, a bevándorlási és állampolgársági hivatalok, de a Magyar Államkincstár családtámogatási, szociális és lakáscélú támogatás-kiadási feladatai is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.