„Amit kértünk, az egy pénzügyi támogatás, aminek semmi köze nincs a megmentéshez. Egy nagyon kedvező kölcsönről van szó, amelyet a következő napokban véglegesítünk majd” – ezekkel a szavakkal próbálta elvenni Luis de Guindos spanyol gazdasági miniszter azon hétvégi bejelentés élét, miszerint Görögország, Írország és Portugália után a hispánok is az euróövezet segítségére szorulnak. Spanyolország 100 milliárd euró hitelt kap majd az euróövezet mentőalapjaiból, az még nem tisztázott, hogy az ideiglenes (EFSF) vagy a hamarosan életbe lépő állandó válságkezelési eszköz (ESM) állja majd ezt. A kölcsön ugyanolyan kamatú, mint a másoknak adott korábbi mentőövek.
A spanyol hitelcsomag annyiban eltér a korábbiaktól, hogy a 100 milliárd euró teljes egészében az omladozó bankrendszer megtámasztására megy. Egy részét feltőkésítésre fordítják, másik része biztonsági tartalékul szolgál. A hitel a spanyol Fob bankmentőalaphoz folyik majd be, amely továbbítja a helyi pénzintézeteknek.
Az IMF ezúttal pénzügyileg nem járul hozzá a csomaghoz, de a folyamat levezetésében fontos szerepet kaphat. A lépést többen üdvözölték, köztük az amerikai pénzügyminiszter, Timothy Geitner és Christine Lagarde, IMF vezető. Korábban 40-80 milliárd eurós tőkeinjekcióról volt szó, mely szükséges a spanyol bankok számára, a Fitch múlt heti leminősítése kapcsán pedig alap szcenárióban 60, legrosszabb esetben 100 milliárd eurós tőkehiányt becsült. Az IMF becslése szerint 40 milliárd euró tőkepótlásra lehet szüksége a spanyol bankrendszernek.
A lépés az Equilor szakértői szerint is kedvező, ugyanis minél hamarabb kapja meg Spanyolország a mentőcsomagot, annál kisebb mértékben kell saját forrásból finanszíroznia a bajba jutott bankrendszerét. A nemzetközi forrás költsége pedig jóval alacsonyabb, akár fele annyi lehet, mint a spanyol 10 éves állampapírhozam jelenleg 6 százalék feletti szintje. Így el lehet kerülni, hogy a bankrendszerben felhalmozott adóssághegy államadóssággá alakuljon, és magával rántsa egész Spanyolországot. A 100 milliárd euró véleményünk szerint elegendő lesz, hogy kihúzza a probléma méregfogát.
A jelenleg 440 milliárd eurós forrással rendelkező EFSF alap pedig bőven ad rá fedezetet. Mégis valószínűbbnek tartjuk, hogy az ezt váltó ESM-ből kerülhet finanszírozásra, mivel ez nem csak átmeneti eszköz, továbbá a tagok 90 százalékának jóváhagyásával is tud lépni. Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter ezért is jelezte, hogy fontos, minél hamarabb ratifikálják az egyes országok az ESM-et.
A visszafizetésre a spanyol kormánynak kell majd garanciát vállalnia. Eltérés a többi hitelcsomaghoz képest, hogy a spanyol kormánynak nem kellett újabb intézkedéseket vállalni, és az IMF is kimarad a csomagból. Sajtóértesülések szerint Madrid nemzetközi nyomásra fordult az eurózónához: Brüsszel így az egyik legsérülékenyebb nagy tagállam bebiztosításával akarta minimalizálni a most vasárnapi görög választások eredményének piaci hatását. Ennek megfelelően Madrid bejelentését pozitívan fogadták, elemzők szerint ez megnyugvást hozhat a piacokon.
Eddig is sokba kerültek a belföldi mentőakciók
A spanyol kormány eddig 15 milliárd eurót költött kisebb regionális bankok megmentésére, melyek felelőtlen hitelezési tevékenységet folytattak, adta hírül a Reuters. A nagy feladat a nagyobb bankok helyrepofozása lesz: a már részben államosított Bankia talpra állítása 23,5 milliárd euró lehet. Az IMF minimum 40 milliárd euróra becsülte a spanyol bankok tőkeigényét – ha a recesszióba csúszó gazdaság nem tud kimászni a gödörből –, a végleges összeg az átstrukturálások és a nem fizető hitelek miatt ennek duplája is lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.