A szeptember annak ellenére kiugróan sikerült, hogy az exportdinamika euróban kifejezve elmaradt az idén megszokottól. A 18,3 százalékos eredmény ugyanakkor tekinthető korrekciónak is az előző havi, 35 százalék feletti bővülés után, vagyis egyedi tételek miatti egyszeri kiugrás lehetett augusztusban. A korábban már megjelent szeptemberi ipari adat kapcsán is lehetett számítani a lassulásra, mivel a szektor termelése szorosan együtt mozog a kivitellel. Az is húzódik a háttérben, hogy tavaly ősszel kezdett az export növekedésnek indulni, így már nem olyan alacsony a viszonyítási alap, mint eddig.
Az import euróértéke szinte a kivitellel megegyező mértékben, 18,2 százalékkal volt magasabb a tavaly szeptemberinél. Szemben az exporttal, a válság során a behozatal csak hónapokkal később kezdett el lelassulni, de azt követően a fordulat is később következett be. Az export-import olló csak áprilisra zárult össze, azóta nagyjából egyforma ütemben bővül a két kereskedelmi irány forgalma.
A jelentős külső többlet jót tesz a gazdaság külső egyensúlyának is, részben emiatt nem szorul már az idén külső finanszírozásra az ország. Növekedési szempontból is kedvező az egyenleg javulása, mivel a készletállomány növekedésén kívül egyelőre csak a nettó export javulása tudott az idén érdemi húzóerőt biztosítani, és az év hátralevő részében sem lehet számítani a belső tényezők kiugró bővülésére. Figyelmeztető jel azonban a nyugat-európai konjunktúraindexek javulásának leállása. Ez azt jelzi, hogy borongósabb lehet az üzleti hangulat, és ez érzékenyen érintheti az eddig a kiugró formában lévő német gazdaságra rácsatlakozott exportunkat. BD
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.