BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tovább nőtt a külkereskedelem többlete januárban

2017. januárban az export euróban számított értéke 14,3, az importé 15,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, a külkereskedelmi többlet 42,0 millió euróval bővült - olvasható a KSH gyorsjelentésében.

A forgalom alakulását befolyásolta, hogy a hónapban kettővel több munkanap volt, mint egy évvel korábban.

Az év első hónapjában a kivitel értéke 7,7 milliárd eurót (2391 milliárd forintot), a behozatalé 7,1 milliárd eurót (2188 milliárd forintot) tett ki. A külkereskedelmi többlet 658 millió euró (203 milliárd forint) volt. A kivitel 81, a behozatal 74 százalékát az Európai Unió tagállamaival bonyolítottuk le.


Csökken, de magas marad a többlet

A következő hónapokban folytatódhat az export növekedése, mivel az ipar tavalyi gyengélkedése feltehetően átmeneti lehetett, az európai konjunktúra-mutatók is élénkülést jeleznek - emelte ki Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. Tavaly összességében 1,34 milliárd euróval 9,93 milliárd euróra nőtt a külkereskedelem többlete, amely így történelmi csúcsot ért el. Idén 8,6-8,7 milliárd euróra csökkenhet a külkereskedelmi többlet a jelentősen élénkülő hazai beruházások, valamint a tavalyinál valószínűleg magasabb átlagos olajárak miatt - fejtette ki kommentárjában.

Hozzátette: 2018-ban az új autóipari kapacitások várható üzembe helyezése miatt érdemben bővülhet a kivitel, így a továbbra is élénk belső kereslet ellenére sem vár további jelentősebb csökkenést a külkereskedelmi többletben.

Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője jelezte, ha a gazdasági és politikai kockázatok felerősödnek, az visszavetheti az euróövezet gazdasági teljesítményét, amit gyengítheti a magyar exportot. Kommentárja szerint a tavalyi külkereskedelmi többletnél az idei valószínűleg kisebb lesz, mert a háztartások fogyasztásának további erősödése, illetve a beruházási aktivitás felfutása növeli importot. A szakértő ugyanakkor úgy véli, a külkereskedelmi többlet a várt csökkenés ellenére jelentős maradhat, ami turbulens nemzetközi piaci környezetben is védelmet nyújthat a forint árfolyamának.

Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője szintén úgy látja, hogy az élénkülő beruházások és a gyorsuló fogyasztás miatt az import dinamikája meghaladja majd az exportét. A szakértő szerint az év egészében az export és az import euróban mért értéke nem fog kétszámjegyű növekedést elérni, a külkereskedelmi többlet pedig várhatóan 8-8,5 milliárd euróra csökken. Kedvező tényezőként értékelte ugyanakkor, hogy az elmúlt időszakban a nemzetközi szervezetek inkább felfelé módosították a világ, illetve Európa növekedési kilátásait., ami a tavalyinál jobb évet jelenthet a magyar exportnak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.