2017. január–februárban a bruttó átlagkereset 274 300 forint volt , 10,3 százalékkal több az előző év azonos időszakához viszonyítva. A növekedésre elsődlegesen a minimálbér és a garantált bérminimum 15, illetve 25 százalékos emelése, továbbá a költségvetési szféra újabb területeit – többek között az egészségügyi és a kulturális munkakörökben dolgozókat – érintő keresetrendezés volt hatással - jelenti a KSH.
[caption id="" align="alignleft" width="600"] Februárban tovább gyorsult a keresetek emelkedése Fotó: AFP[/caption]2017. februárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók nemzetgazdasági szintű átlagos bruttó keresete – a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a megfigyelt nonprofit szervezeteknél – 274 800 forint volt.
Nemzetgazdasági szinten az átlagos nettó kereset családi kedvezmény nélkül 182 700 forint volt, a kedvezményt is figyelembe véve pedig 190 500 forintra becsülhető. A bruttó és a nettó átlagkereset egyaránt 10,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. 2017. január–február a teljes munkaidőben alkalmazásban állók nemzetgazdasági szintű átlagos bruttó keresete 274 300 forint volt.
A bruttó átlagkeresetek a pénzügyi, biztosítási tevékenység gazdasági ágban voltak a legmagasabbak (517 100 forint), a humán-egészségügyi, szociális ellátás területén a legalacsonyabbak (172 900 forint).
Az átlagos – családi kedvezmény nélkül számított – nettó kereset 182 400 forint volt. 2017-ben a családi adókedvezmény a kétgyermekes családok esetében emelkedett, befolyásolva a nettó keresetek nagyságát és változását. A kedvezményt is figyelembe véve a nettó kereseti átlag 190 200 forintra becsülhető - jelenti a KSH.
A bruttó és a nettó átlagkereset egyaránt 10,3 százalékkal nőtt egy év alatt. A fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért 2,6 százalékos növekedése mellett a reálkereset 7,5 százalékkal emelkedett.
Nagy szerepe van a terhek csökkentésének
A reálkeresetek emelkedésében döntő szerepet játszik, hogy mind a verseny-, mind pedig a közszférában gyorsult a bruttó és a nettó keresetek növekedése, amit alapvetően a minimálbér 15 százalékos, és különösen a garantált bérminimum 25 százalékos növelése idézett elő – emelete ki Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter.
Mint közölte, a versenyszférában január-februárban a bruttó és a nettó bérek átlagosan egyaránt 9,2 százalékkal nőttek az előző év elejéhez viszonyítva, ami jelentős gyorsulásnak számít az előző évekre jellemző 4-5,5 százalékos növekedés után. A reálbérek növekedése ebben a szektorban átlagosan 6,4 százalékos volt. A közfoglalkoztatás hatása nélkül a közszférában átlagosan 13,2 százalékkal nőttek a bruttó és a nettó keresetek az első két hónapban. Ebben igen fontos szerepet játszottak a kormány tavaly év közben és idén év elején megvalósított bérintézkedései is. A közszférában a keresetek reálértéke idén január-februárban átlagosan 10,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
A nemzetgazdasági miniszter szerint a keresetek emelését a kormány a novemberi hatéves bérmegállapodásban foglaltaknak megfelelően a munkát terhelő adók 5 százalékpontos csökkentésével nagyban elősegítette. A foglalkoztatás növekedésében a gazdasági konjunktúra mellett lényeges szerepe van a kormány intézkedéseinek, mindenekelőtt a Munkahelyvédelmi Akció kedvezményeinek és a folyamatos adócsökkentéseknek.
A háztartások fogyasztása adhatja a növekedés gerincét
Ürmössy Gergely, az Erste Bank elemzője szerint az átlagkeresetek lendületes bővülése több tényezőnek is köszönhető. Az egyik ilyen tényező a feszes munkaerőpiac bérfelhajtó ereje, amelyet a történelmi mélypontra esett, 4,4 százalékos munkanélküliségi ráta is jelez. Emellett pedig a 15 százalékkal megemelt minimálbér, illetve a 25 százalékkal megnövelt garantált bérminimum is jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy ilyen bérdinamikának legyünk tanúi.
A szakember összességében úgy látja, hogy idén kitarthat a bérnövekedési ütem tempója, éves átlagban 10 százalék körül, míg az átlagos infláció elérheti a 2,5 százalékot, így reálértelemben 7-8 százalék közötti keresetnövekedés lehetséges idén. A feszes munkaerőpiac, a stabilan növekvő bérek és a fokozatosan javuló fogyasztói bizalom abba az irányba mutatnak, hogy idén a GDP-növekedés gerincét a háztartások fogyasztása adhatja. Becslésünk szerint idén elérheti a 3,4 százalékot a GDP-növekedési ütem - írja Ürmössy Gergely.
Horváth András, a Takarékbank elemzője szerint idén 10 százalékkal nőhetnek a bérek a bérmegállapodás, a minimálbérek 15 százalékos, a garantált bérminimum 25 százalékos növelése, valamint az egyre fokozottabb szakemberhiány miatt. Így a várt 2,4 százalékos infláció mellett 7,6 százalékos reálbér-növekedést eredményezhet, 2013-tól 2017 végéig pedig összesen 28,3 százalékkal, közfoglalkoztatottak nélkül számolva 32,3 százalékkal nőhetnek a reálbérek.
A bérnövekedésre azonban jelentős felfelé mutató kockázatot jelent, hogy egyes hiányszakmákban gyorsuló ütemű bérnövekedésre lehet számítani a következő években, amit az elmúlt hónapokban folytatott bértárgyalások – egyes esetekben kétszámjegyű bérmegállapodások - is tükröznek, miközben egyes ágazatokban folyatódik az életpályamodellek bevezetése.
Horváth András is úgy látja, az elmúlt években elhalasztott fogyasztás, a mérlegkiigazítási folyamat előrehaladása, a devizahitelek rendezése során kiszámíthatóvá váló törlesztő részletek, valamint a háztartások nettó pénzügyi vagyonának rekordszintre emelkedése miatt a következő években a háztartások fogyasztása lehet a gazdasági növekedés húzóereje, amit az idei év elején némileg ellensúlyozhatnak az elhúzódó extrém hideg időjárás miatti magasabb energiafogyasztás és energiaszámlák.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.