BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vallott az NGM: Brutális hiány a költségvetésben

Az államháztartás központi alrendszerének 2013. február havi hiánya 337,0 milliárd forintra teljesült – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium. Ezen belül a központi költségvetés 360,4 milliárd forintos deficittel, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 11,2 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok pedig 12,2 milliárd forintos szufficittel zártak. 2012. február hónapjában az államháztartás központi alrendszerének deficitje 393,9 milliárd forint volt.

A 841,8 milliárdos 2013-as éves előirányzat 40,3 százaléka teljesült az év első két hónapjában. Januárban és februárban összesen 339,5 milliárd forintos hiány jött össze.

Annak ellenére lett jelentős a deficit, hogy januárban még kifejezetten kedvező állapotot tükrözött a büdzsé helyzete. Az év első hónapjában 2,5 milliárd forintos deficitet láthattunk.

"A 2012. és 2013. év költségvetése havi lefutásának elemzéséhez fel kell hívni a figyelmet arra, hogy az egyes adónemeket érintő változások következtében (néhány adónemből származó bevételi előirányzat csökkent, bizonyos adónemek megszűntek, illetve módosultak, másrészt új adónemek kerültek bevezetésre) a két időszak összehasonlítása mindezen tényezők torzító hatásának kiszűrése nélkül nem lehetséges" – magyarázza az NGM a jelentős deficitet.

A központi költségvetés február havi bevételei az előző év azonos hónapjához képest 80,9 milliárd forinttal nagyobb összegben alakultak. A magasabb teljesülés hátterében egyrészt egyes adóbevételek – főként az általános forgalmi adó - előző évet meghaladó befizetései, másrészt pedig a központi költségvetési szervek és fejezeti kezelésű előirányzatok magasabb összegű bevételei állnak - közölte az NGM.

"A központi költségvetés február havi kiadásai 36,7 milliárd forinttal magasabb összegben teljesültek, mint az elmúlt év azonos hónapjában, mely elsősorban a költségvetési szervek és szakmai fejezeti kezelésű előirányzatok kiadásainak idei nagyobb összegű teljesülésével függ össze" - írja a gazdasági tárca.

A költségvetési szervek kiadásainak alakulásában kiemelt szerepet játszanak a 2012. május 1-jétől átvett önkormányzati intézmények bérfizetései.

"A kamatkiadások 2013 februárjában 277,0 milliárd forintot tettek ki, 9,8 milliárd forinttal kevesebbet, mint az előző év megfelelő időszakában, a kamatbevételek pedig 5,4 milliárd forintos szintet értek el, 2,6 milliárd forinttal kevesebbet az előző évinél" - írja az NGM.

A nettó kamatkiadás (271,6 milliárd forint) így összességében 7,2 milliárd forinttal tér el az előző év hasonló időszakához képest, mely döntően a kamatfizetések éven belüli eltérő lefutásával magyarázható.

A társadalombiztosítási alapok 2013. február havi 11,2 milliárd forintos szufficitje a Nyugdíjbiztosítási Alap 1,1 milliárd forintos, valamint az Egészségbiztosítási Alap 10,1 milliárd forintos többletéből tevődik össze. 2012. február hónapjában az Alapok együttes hiánya 3,7 milliárd forintot tett ki.

A különbség elsősorban bevételi oldalon jelentkezett, az előző évinél magasabb összegben teljesültek többek között a Nyugdíjbiztosítási Alap szociális hozzájárulási adó- és járulékbevételei, az egészségügyi hozzájárulások, valamint az Egészségbiztosítási Alap költségvetési támogatásai, térítései is. Ez utóbbi jogcím a 2013. évtől már a munkahelyvédelmi akciótervvel összefüggő hozzájárulásokat is tartalmazza - részletezi az NGM. 

Az elkülönített állami pénzalapok február havi 12,2 milliárd forintos többlete az előző év azonos hónapjához képest kedvezőtlenebb lett, a havi szufficit 2,1 milliárd forinttal elmaradt a tavalyi év azonos havi értékétől. Az alapok összes bevétele 6,4 milliárd forinttal, kiadása pedig 4,3 milliárd forinttal kisebb összegben teljesült. A bevételek közül a Központi Nukleáris Pénzügyi Alap bevételeiből és a Nemzeti Foglalkoztatási Alap szakképzési hozzájárulás bevételéből folyt be kevesebb. Továbbá az egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékból 1,2 milliárd forinttal kisebb bevétel származott, ezen felül az Alap a szociális hozzájárulási adóból az idén már nem részesül - zárul a közlemény.

Hogy áll a büdzsé?

Noha az egyes hónapok jelentős eltérést mutatnak a bevételek és a kiadások tekintetében, egyes tételek teljesülését továbbra is nagy bizonytalanság övez – e-útdíj, szuperkasszák –, ami növeli a kiigazítási igényt. Az Európai Bizottság 3,4 százalékos GDP-arányos hiányt vár erre az évre, vagyis valószínűleg további költségvetési lépéseket kell hoznia a kormánynak, ha ki akar kerülni a túlzottdeficit-eljárás alól.

A februári deficit nagyrészt a magas kamatkiadásoknak köszönhető (kamatkiadások 2013 februárjában 277,0 milliárd forintot tettek ki), és ebben a hónapban ez a tétel mindig jelentősen növeli a hiányt.

Az elmúlt évek februárjához képest nem számít jelentősnek a deficit, ugyanakkor 2010 előtt 300 milliárd forint alatt állt a deficit.

Az, hogy az idei évre tervezett hiány 40,3 százaléka jött össze az első két hónapjában, feszes gazdálkodást kívánhat az új gazdasági minisztertől az év további részében.

Az egész évre tervezett bevételek 15,1, a kiadások 16,4 százaléka teljesült februárig.

Varga Mihály, az új gazdasági miniszter a napokban azt mondta, hogy egyelőre nincs szükség a költségvetés kiigazítására. Szerinte három hónap múlva kell majd értékelni a költségvetés helyzetét.

A gazdaságpolitika irányában nem, annak eszközeiben lehet változás, ez azonban az idei költségvetés számait alapvetően nem érinti – mondta a héten a parlament költségvetési bizottságának meghallgatásán.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.