A recesszió visszatértének veszélye egyre valósabb. „A kibocsátás és a foglalkoztatás fellendülésének üteme lassult az elmúlt hónapokban” – ismeri el a jegybank is, elemzők pedig a Fed döntése kapcsán egy sor kedvezőtlen adatra hívták fel a figyelmet. A makacsul 9,5 százalékos szinten álló munkanélküliség nyomán a fogyasztói kiadások a második negyedévben már csak 1,6 százalékkal bővültek, ez a fele a legutóbbi expanzió idején regisztrált átlagos értéknek. A Fed azzal a kockázattal szembesül, hogy a gazdasági növekedés anynyira lelassul, hogy a munkanélküliség beláthatatlan ideig magas szinten marad. Ez komoly deflációs veszélyt hordoz, tovább gátolva a fogyasztói kiadásokat, visszafogva a vállalati profitokat és növelve az adósságok értékét – véli Michael Feroli, a JPMorgan Chase közgazdásza.
A vállalati profitok nyomás alá kerülésére utalnak a legfrissebb amerikai termelékenységi adatok is. Az egy munkaórára jutó kibocsátás másfél éve először csökkent az USA-ban a második negyedévben. Bár a visszaesés a foglalkoztatás bővítésének a kényszerét is előrevetítheti a termelésüket fokozni kívánó vállalatok esetében, valójában a cégek többsége még mindig inkább a költségek lefaragására összpontosít – éppen a fogyasztói kiadások magára találásának bizonytalansága miatt. Márpedig a háztartások jövedelmi helyzete egyre rosszabb: az első negyedéves stagnálás után az április–júniusi időszakban az órabérek átlagosan 0,7 százalékkal mérséklődtek, tovább erősítve a deflációval kapcsolatos félelmeket.
A monetáris politika lazításáról szóló Fed-döntést ennek ellenére több európai közgazdász is a konjunktúrát veszélyeztető lépésként értékelte. A szakemberek szerint attól lehet tartani, a lépés negatívan hathat más térségek, így az euróövezet gazdasági növekedésére is.
Nehezen védhető álláspont, hogy a túl laza hitelpolitika és az indokolatlanul alacsony jegybanki kamatlábak nyomán kirobbant pénzügyi válságot ugyanezen hibás monetáris lépések megismétlésével orvosolni lehetne – fogalmazott a Barclays Capital németországi igazgatója. Thorsten Polleit szerint sokkal inkább lehet attól tartani, hogy a Fed politikája súlyos inflációs hullámot vált ki a várt élénkítő hatások helyett. Előfordulhat, hogy az USA inflációs politikájának hatására más országok is hasonló lépésekre kényszerülnek. Polleit „elkeseredett lépésnek” nevezte a Fed akcióját, és arra figyelmeztetett: az amerikai konjunktúra esetleges megtorpanása Európát is magával ránthatja.
Mások megállapítják: a pénzmennyiség növelése a gazdaságban az USA továbbra is megoldatlan strukturális problémái, s az élénkítő kiadások várható kifutása miatt várható volt. Ám attól továbbra sem kell tartani, hogy a Fed elhibázott politikája a receszszióba való visszaeséssel fenyegeti Európát vagy az USA-t – véli Max Otte közgazdászprofesszor a Handelsblattban.
Nem jó hír, hogy a Fed vitatott lépése nélkül is romlottak az euróövezet növekedési kilátásai a piaci szereplők megítélése szerint. A tekintélyes müncheni Ifo intézet tegnap kiadott indexe szerint az üzleti klíma megítélése ugyan javult a harmadik negyedévre vonatkozóan, az elkövetkező hat hónapra vonatkozó várakozások azonban romlottak.
A növekedés várható lanyhulására korántsem csak az eurózónában utal több jel. Tegnap kiadott inflációs várakozásaiban a brit jegybank a változatlanul szigorú hitelezési feltételek és a költségvetési megszorítások nyomán a növekedés és ezzel párhuzamosan az infláció lassulását jelezte. Az infláció a jegybank szerint a piac által várt kamatemelések esetén is jóval alatta marad a 2 százalékos célkitűzésnek. Legutóbbi, augusztus 5-i ülésén a monetáris tanács változatlanul a 0,5 százalékos, rekordalacsony szinten hagyta az irányadó rátát, és nem módosított a 200 milliárd fontos kötvényvásárlási terven sem.
A globális bővülés motorjának számító Kínában mind az ipari termelés, mind a beruházási volumen növekedése lassult júliusban a korábbihoz képest. Előbbi 13,4 százalékkal bővült, utóbbi mértéke pedig 24,9 százalékra csökkent az előző havi 25,5-ről.
A kínai konjunktúra lehűlésében a kormányzati beavatkozások is szerepet játszottak. Peking a hitelek visszafogásával kívánja elejét venni a spekulációknak és a növekedés túlfűtöttségének az ingatlanpiacon, miközben több gyárban is leállították a termelést az energiahatékonysági célkitűzések teljesítése érdekében.
A Fed politikájának inflációs veszélyeit emlegető elemzők aggodalmait látszik visszhangozni a pénzromlás gyorsulása az ázsiai országban. A júliusi infláció 3,3 százalékot ért el éves szinten Kínában, ez az elmúlt 21 hónap legmagasabb értéke. BÁ–JK
Bármikor elindulhat a lejtmenet
Az átmeneti fellendülés után bármikor ismét lejtőre kerülhet a globális gazdaság, a W alakú ciklusról szóló előrejelzéseknek megfelelően – értékelte lapunknak a legfrissebb adatokat Simai Mihály, az MTA Világgazdasági Kutatóintézetének kutató professzora. Mivel a fogyasztás nem nő, nagyok a kihasználatlan kapacitások, nem indultak meg a lakásépítések, és változatlanul magas munkanélküliség, a jelenlegi pangás után Simai szerint nagyobb az esély az újabb zuhanásra, mint egy hirtelen fellendülésre.
Magyarország szempontjából ugyanakkor jó hír, hogy a világkereskedelem az idén még tíz százalékkal bővülhet az eddig leadott megrendelések alapján. A döntően a kiviteltől függő gazdaságunk számára ezért a 2011-es kilátások jelentik a nagyobb kérdést. Simai szerint a kép tisztulásáig nem tanácsos jelentős gazdaságélénkítő akciókba kezdeni, ehelyett arra kell felkészülni, hogy a körülmények kedvezőbbé válásakor azonnal rendelkezésre álljanak bevethető források.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.