BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mélyponton a tejárak

Az Egyesült Államok mezőgazdasági minisztériumának (USDA) becslése szerint mind tejből, mind pedig sajtból és vajból rekordszintet ér el idén a világ termelése.

A kibocsátás bővülése nyomán az árak is csökkennek. A trend a jelek szerint az egész világpiacot érinti. Az ENSZ élelmezésügyi szervezete, a FAO globális tejárindexe májusra 167,5 pontra esett, ez a legalacsonyabb 2009 októbere óta. A chicagói árutőzsdén (CBOT) a tejre vonatkozó jövőbeni kötések 12 hónap alatt 22 százalékkal estek vissza.

Az európai termelők jelentősen növelik tejkibocsátásukat, miután áprilisban harminc év után megszűnt az uniós tejkvótarendszer. Figyelemre méltó az is, hogy a világszinten jelentős termelőnek, és egyben a legnagyobb tejporexportőrnek számító Új-Zéland termelése jobban alakult a vártnál, az ország ugyanis jobban vészelte át a szárazságot, mint azt szakértők becsülték. A kedvező hírek hatására az új-zélandi tejárak is csökkenni kezdtek.

Ezzel egyidőben ugyanakkor a kereslet csökkenésére is utalnak jelek. A már említett USDA-előrejelzés szerint Kína idén kevesebb teljes tejport vásárol majd, és a sovány tejpor keresletének növekedési üteme is mérséklődik 2015-ben. Mindez azért is jelentős fejlemény, mert a korábbi években a kínai tejporkereslet az egész világpiac egyik fő mozgatórugója volt. Igaz, visszaesik az európai tejporkereslet is, miután Oroszország tavaly embargót vezetett be többféle élelmiszerre, így a tejtermékekre is. A tejpor iránti igény visszaesése azonban részben a korábbi magas bázisból adódik, valamint egyelőre nem tűnik tartós trendnek, inkább csak megbicsaklásnak egy töretlen növekedésben.

A tej iránti igény növekedése világméretű, és az egyelőre szakadatlannak tűnő népességrobbanás táplálja. A tejtermelésben szerepet játszó állattállomány világméretekben jelentősen, több mint 32 százalékkal növekedett az elmúlt negyven évben.

A globális termelés több mint felét, hozzávetőleg 55 százalékát három nagy termelési pólus, az Európai Unió, Kína, és az Amerikai Egyesült Államok adja. A világ tejtermelése egyértelműen fokozódhat a következő időszakban, amit a tej iránt tapasztalható egyre élénkebb kereslet is fűt. A 2012-es globális tejtermelés 740 millió tonna volt, ez a szakértők szerint egy évtized alatt mintegy 23 százalékkal fog növekedni. Ennek megfelelően a világ teljes tejtermelése a várakozások szerint 2022-re elérheti a 950 millió tonnát.

Nem kizárt az sem, hogy a becslés alultervezett, és ezt a növekedést a népesség, valamint a fizetőképes kereslet bővülése tovább is hajtja, így ennek megfelelően 2022 után csakhamar eléri a globális tejtermelés az egymilliárd tonnát.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.