A Magyar Nemzeti Bank (MNB) aktuális előrejelzése szerint márciusban folytatódik az infláció átmeneti emelkedése, a tavaszi és nyári hónapokban azonban – döntően bázishatásokhoz köthetően – a cél alá mérséklődik az árindex.
A maginflációs ráta fokozatosan emelkedik, melyet elsősorban a jövedelmek növekedésének hatására bővülő lakossági fogyasztás magyaráz, amely 2017-ben 5,1 százalékkal bővül.
"Előrejelzésünk alapján az infláció 2018 első felétől éri el fenntarthatóan a 3 százalékos inflációs célt" - közölte az MNB.
[caption id="" align="alignleft" width="600"] Magyar Nemzeti Bank (MNB) Fotó: Reviczky Zsolt[/caption]A MNB rövid távú előrejelzése alapján márciusban folytatódik az árindex átmeneti emelkedése, melyet alapvetően a feldolgozott élelmiszerek árindexe magyaráz. A tavaszi és a nyári hónapokban ugyanakkor mérséklődik az infláció, döntően bázishatásokhoz köthetően. Az árak növekedési üteme 2018 első felétől éri el fenntarthatóan a jegybanki 3 százalékos inflációs célt.
"Legfontosabb külkereskedelmi partnerünk, az eurózóna inflációja esetében a korábbiaknál magasabb inflációs pályára számítunk, melyhez alapvetően a nyersanyagárak év eleji emelkedése járul hozzá" - közölte az MNB.
Előretekintve az olajárak számottevő mértékű változása nem prognosztizálható. Az Európai Központi Bank legfrissebb előrejelzése alapján az eurozóna inflációja az idei év eleji emelkedés ellenére mind 2017-ben, mind 2018-ban a középtávú inflációs cél alatt alakul (1,7 és 1,6 százalék) - mondták.
Felfuthatnak a lakossági beruházások
A háztartások beruházási aktivitásának emelkedését a stabil munkaerőpiaci kilátások, a javuló jövedelmi folyamatok, továbbá az otthonteremtési program keresletösztönző hatása támogatja - írja az MNB.
Kiemelik: "az elmúlt időszakban az építési engedélyek jelentős bővülésével összhangban, valamint a lakáscélú háztartási hitelezés folytatódó élénkülésével, illetve a CSOK nagyobb mértékű igénybevételével párhuzamosan a lakossági beruházások felfutására számítunk".
Magas munkaerő-kereslet
A versenyszféra továbbra is magas munkaerő-kereslete, valamint a feszes munkaerőpiac a bérdinamika erősödését okozza, amihez a jelentős minimálbér- és garantált bérminimum–emelések is érdemben hozzájárulnak. Összességében a versenyszféra nominális bérdinamikája az elmúlt években tapasztaltnál erőteljesebben alakul majd - jelentik.
Jó évre számíthatnak a KKV-k
A bérek és a kereslet dinamikus emelkedése a vállalati beruházások oldalán is pozitív visszacsatolást indít el, emellett az alacsony kamatkörnyezet érdemben ösztönzi a beruházási aktivitást. Mindemellett a piaci alapú hitelezés ösztönzését szolgáló jegybanki lépések és a bankadó fokozatos kivezetése is támogatják a hitelállomány bővülését. Így az MNB a keresleti kilátások javulásával párhuzamosan a vállalati beruházások élénkülésére számít. Előrejelzésük szerint a kis- és közepes vállalatok hitelállományának növekedése a fenntartható 5–10 százalékos sávban alakul.
A nyugdíjasok jobban megérzik az inflációt
Ahogy arról korábban lapunk is beszámolt, eltérően érintette az infláció a lakosság egyes csoportjait tavaly is. A fogyasztói árak emelkedése leginkább az egyébként is kedvezőtlen jövedelmi helyzetben lévőket érintette, akik 0,7 százalékos drágulást tapasztaltak. A közepes jövedelműek az átlagossal megegyező, 0,4 százalékos inflációt, míg a jól keresők félszázalékos drágulást érzékelhettek – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) elemzéséből.
Jól jártak még az aktív, illetve a három vagy több gyerekes háztartások, amelyeknél 0,3 százalékos áremelkedési ütemet mértek. Tavaly a reálkeresetek 7 százalék felett nőttek, az inflációt minden jövedelemkategóriában meghaladva. A nyugdíjasok az egyik legmagasabb, 0,6 százalékos drágulást tapasztalták.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.