A társadalombiztosítási potyautasok valós száma azonban nem ismert, ugyanis sokaknál ki sem derül, hogy nem fizetnek járulékot, mert nem a saját TAJ-kártyájukat használják. Ezért – mondta a közelmúltban egy konferencián Cserháti Péter, az Egészségügyért Felelős Államtitkárság helyettes államtitkára – felvetődött az arcképes TAJ-kártya bevezetése. A legújabb egészségügyi salátatörvényből ugyanakkor kitűnik, hogy addig is már a jövő esztendőtől előírnák, a taj-kártya mellett arcképes igazolványt is kötelező lesz bemutatni az orvosnál.
A TAJ-számok ellenőrzését 2007-ben vezették be. Ez a gyakorlatban úgy néz ki, hogy a rendelőben, gyógyszertárban beütik a kártya számát, majd az egészségbiztosító visszajelez az orvosnak, patikusnak hogy az illető páciens biztosítottnak, és ezzel ellátásra jogosultnak minősül-e. Zöld jelzést kap a beteg, ha van mögötte járulékfizetés, viszont pirosat, ha nem. És bár az egészségbiztosító tájékoztatása szerint az elmúlt években több százezerszer gyulladt fel a „az ellátásra jogosulatlan” jelzés, a renitensek minden alkalommal megkapták a szükséges kezelést vagy gyógyszert, mert azt a hatályos jogszabályok szerint nem tagadhatják meg tőle. Ugyanakkor az egészségbiztosító minden ilyen esetben értesíti az adóhatóságot, és a NAV-nak fel kell szólítania az érintettet vagy a munkáltatóját arra, hogy rendezze az elmaradt befizetéseket.
Az ellenőrzések nyomán 2006-ról 2010-re 1,3 millióról 442 ezerre csökkent azok száma, akik TAJ-számmal igen, de jogviszonnyal nem rendelkeztek – derült ki az Állami Számvevőszék idei vizsgálatából. Az adóhatóság bírságai is eredményesek voltak: 2007-ről 2008-ra csaknem megduplázódott, 143 ezerről 269 ezerre nőtt az egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetők száma.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.