A nemzetközi hitelminősítő péntek este Londonban bejelentette, hogy Magyarország hosszú és rövid futamidejű, devizában és forintban fennálló államadósságának osztályzatát az eddigi "BB plusz/B" szintről "BBB mínusz/A-3"-ra emelte. A "BBB mínusz" devizaadós-besorolás a befektetésre ajánlott kategória alapszintje.
Egyetlen elemző sem várta, hogy az S&P befektetésre ajánlott kategóriába sorolja át Magyarországot. Márcsak azért sem, mert a hitelminősítés kilátása stabil volt. A hitelminősítők a felminősítés előtt pozitívra szokták változtatni a kilátást.
Az S&P mai döntésével már két hitelminősítő ajánlja befektetésre Magyarországot. A döntésnek kedvező hatása lesz a forint árfolyamára és a magyar állampapír-piacra.
Számos befektetési alap csak olyan állampapírokat vásárolhat meg, amelyet legalább két hitelminősítő tart a befektetési sávban.
A harmadik nagy cég, a Moody''s november 4-én vizsgálja felül a magyar besorolást, a szakértők többsége arra számít, hogy ennél a cégnél is visszakapjuk a befektetésre ajánlott osztályzatot.
A hitelminősítők 2011 végén, illetve 2012 elején vonták meg Magyarországtól a befektetési ajánlást, miután a kormány bevezette a banki különadót, több szektorális válságadót és bizonytalan volt, romlottak a magyar gazdaság növekedésének kilátásai és, hogy sikerül-e megállapodni az IMF-fel egy mentőcsomagról. (Később kiderült, hogy utóbbi nem is volt célja a kormánynak).
Mostanra a költségvetés stabilizálódott, kivezették a devizahiteleket, csökkent a bankadó és beindult a gazdaság növekedése, mindez elegendő volt ahhoz, hogy a hitelminősítők a befektetésre ajánlott sáv legalsó lépcsőfokára helyezzék vissza Magyarországot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.