BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Óriási meglepetés: befektetésre ajánlja Magyarországot az S&P

Visszaemelte a befektetési ajánlású kategóriába a magyar államadós-besorolást pénteken a Standard & Poor's.

A nemzetközi hitelminősítő péntek este Londonban bejelentette, hogy Magyarország hosszú és rövid futamidejű, devizában és forintban fennálló államadósságának osztályzatát az eddigi "BB plusz/B" szintről "BBB mínusz/A-3"-ra emelte. A "BBB mínusz" devizaadós-besorolás a befektetésre ajánlott kategória alapszintje.

Az S&P pénteki döntése azt jelenti, hogy az intézményi befektetők szempontjából Magyarország ismét befektetésre ajánlott szuverén adós. A nemzetközi gyakorlat alapján ugyanis a befektetési társaságok általában két hitelminősítő osztályzatát veszik figyelembe annak meghatározásához, hogy egy adott szuverén vagy kereskedelmi adós osztályzatát befektetésre ajánlottnak tekintik-e, vagy sem, és egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings már májusban átsorolta a befektetési ajánlású osztályzati sávba a magyar államadósságot.

Egyetlen elemző sem várta, hogy az S&P befektetésre ajánlott kategóriába sorolja át Magyarországot. Márcsak azért sem, mert a hitelminősítés kilátása stabil volt. A hitelminősítők a felminősítés előtt pozitívra szokták változtatni a kilátást.

Az S&P mai döntésével már két hitelminősítő ajánlja befektetésre Magyarországot. A döntésnek kedvező hatása lesz a forint árfolyamára és a magyar állampapír-piacra.

Számos befektetési alap csak olyan állampapírokat vásárolhat meg, amelyet legalább két hitelminősítő tart a befektetési sávban.

A harmadik nagy cég, a Moody''s november 4-én vizsgálja felül a magyar besorolást, a szakértők többsége arra számít, hogy ennél a cégnél is visszakapjuk a befektetésre ajánlott osztályzatot.

A hitelminősítők 2011 végén, illetve 2012 elején vonták meg Magyarországtól a befektetési ajánlást, miután a kormány bevezette a banki különadót, több szektorális válságadót és bizonytalan volt, romlottak a magyar gazdaság növekedésének kilátásai és, hogy sikerül-e megállapodni az IMF-fel egy mentőcsomagról. (Később kiderült, hogy utóbbi nem is volt célja a kormánynak).

Mostanra a költségvetés stabilizálódott, kivezették a devizahiteleket, csökkent a bankadó és beindult a gazdaság növekedése, mindez elegendő volt ahhoz, hogy a hitelminősítők a befektetésre ajánlott sáv legalsó lépcsőfokára helyezzék vissza Magyarországot.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.