Leértékelődés. Pénzügyi válság alakult ki Izlandon, miután a nemzeti fizetőeszköz, a korona rohamos, közel 30 százalékos értékvesztést szenvedett el az év eleje óta. Az elmúlt években túlfűtött növekedést produkáló izlandi gazdaságban erősen éreztetik hatásukat a globális pénzpiaci turbulenciák, szakértők szerint főleg a folyó fizetési mérleg óriási hiánya és a gyorsuló drágulás miatt.
Az infláció a 2,5 százalékos jegybanki célkitűzés helyett 8,6 százalékra ugrott éves szinten márciusban, és ez a „vészfék behúzására” késztette a jegybankot: 1,25 százalékponttal, 15 százalékra emelte múlt héten az irányadó kamatlábat, ennek következtében megállt a korona további gyengülése. A gyors GDP-bővülés a pénzromlás mellett a folyó fizetési mérleg esetében is veszélyes kiegyensúlyozatlanságot okozott. A mérleg hiánya 2006-ban a GDP 26 százalékára ugrott, s még tavaly is elérte a 16 százalékát.
Bár Izland továbbra is költségvetési többletet produkál, és a bankok nemzetközi mércével is jól tőkésítettnek és egészségesnek számítanak – írja a Financial Times. A piaci turbulenciákat az ország pénzügyi felügyelete nem is belső okokra, hanem nemzetközi befektetési alapok machinációira vezeti viszsza, ezek célja az izlandi valuta és részvénypiac térdre kényszerítése. A hatóság hivatalos nyomozást is indított az ügyben.
A gazdaság stabilitását tekintve a reykjavíki kabinet is meglehetősen magabiztosnak tűnik. Geir H. Haarde miniszterelnök lapunkhoz eljuttatott közleménye szerint az ország bankrendszere és gazdasága a jelen zavarok ellenére is stabil alapokon áll. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.