Sosem volt még annyi pénz Magyarországon életbiztosításokban, mint tavaly év végén, amikorra a tartalékok mennyisége elérte az 1839 milliárd forintos rekordot. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint az év végén befektetési egységhez kötött (unit linked) életbiztosításokban már több mint 1200 milliárd forint volt, 55 milliárd forinttal több, mint egy évvel korábban. Az új történelmi csúcs részben a növekvő díjbevételeknek köszönhető, de a tavalyi év hozamai is hozzájárulhattak a gyarapodáshoz. A hagyományos életbiztosítások tartalékai is nőttek tavaly. December végére ezek volumene meghaladta a 635 milliárd forintot, ami ötéves csúcsot jelent.
A vagyonbiztosítások tartalékai is magasak maradtak tavaly. Az év végén 477 milliárd forint fölött volt az összegük, ez 30 milliárd forinttal több a 2015 véginél. A növekedésben valószínűleg szerepet játszott a díjak és a díjbevétel növekedése, különösen az autós biztosításoknál. A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások díja például tavaly 30 százalékkal emelkedett, és az év végére már történelmi rekordon állt. A vagyonbiztosítási tartalékok korábban év közben sokat ingadoztak. Az év elején befolyó nagyobb díjtömeg és az évközi kárkifizetések miatt jellemzően az első negyedév végén volt a legmagasabb a tartalék, az év végén pedig a legalacsonyabb. 2016-ban viszont az utolsó negyedév erős volt, nem csökkent tovább a tartalék.
A biztosítók igyekeztek profitálni tavaly a hazai piac emelkedéséből, ennek érdekében rekordszintre, 1944 milliárd forintra növelték az év végére a hazai eszközökben lévő állományukat. A külföldi befektetéseik mennyisége viszont csökkent, alig 510 milliárd forint volt december végén. A biztosítók a bankokhoz hasonlóan az állampapírpiac felé fordultak, azon belül is a hosszabb lejáratokat részesítették előnyben. 2009 eleje után először a mérlegükben lévő államkötvény-állomány ismét meghaladta az ezermilliárd forintot. Ebben szerepe lehetett annak is, hogy az Államadósság Kezelő Központ a rövid lejáratú állampapírokból újabban keveset bocsát ki, diszkontkincstárjegyből például 2016 végén mindössze 63 milliárd forintnyit tartottak a biztosítók vagyonkezelői. Bankbetétből kétszer ennyi van a mérlegükben.
A magyar részvénypiacon még mindig kevés pénzt tartanak a biztosítók, az év végén az állományuk csupán 62,2 milliárd forint volt. Az egy évvel ezelőttihez képest viszont még ez is jelentős volumen, hiszen 2015 végén alig 50 milliárd forintnyi magyar részvény volt a mérlegükben. A befektetési alapokat sokkal jobban kedvelik az intézmények. Már 485 milliárd forintot tartanak hazai befektetési jegyekben, ami történelmi csúcsnak számít. Az 510,9 milliárd forintnyi külföldi eszközállomány döntő része is befektetési alapokban van. Külföldi részvényből csupán 13,4 milliárd, kötvényből pedig kevesebb mint 50 milliárd forintnyi van a biztosítóknál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.