Az anyagcsere-, táplálkozási és endokrin betegségeken belül a leggyakoribb a magas koleszterinszint és az elhízás volt, de a későbbi emésztőrendszeri megbetegedések kialakulásában szerepet játszó közül fogszuvasodást és fogínygyulladás is jelentős arányban volt jelen.
A vezető diagnózisok között szerepelt a magas vérnyomás, és sokakat érintett az alsó végtagok visszértágulata. A húsz leggyakoribb betegség közé tartozó érelmeszesedés a nőket kétszer nagyobb arányban érintette, mint a férfiakat, és ugyanez volt a helyzet a kóros vizeleti leletértékeket tekintve is. A migrén és az alvászavar viszont inkább a férfiaknál fordult elő.
A tavalyi szűréseken egyébként a legnagyobb arányban, több mint 65 százalékban festéksejtes anyajegyet, a bőrön vagy a nyálkahártyán kialakuló, jóindulatú elváltozást diagnosztizáltak. Ezek figyelemmel kísérése az előfordulás gyakorisága, illetve a változóban lévő éghajlati tényezők miatt kiemelten fontos. A második leggyakoribb elváltozás a lúdtalp volt, míg a harmadik a kor előrehaladtával jelentkező öregszeműség volt.
A szintén a közelmúltban zárult első országos munkahelyi stresszfelmérés azt állapította meg, hogy a depresszió, a szorongás, a pánik, a kiégés, illetve a szív-érrendszeri megbetegedések, de a gyakori nyak-, hát- és derék-fájdalom esetében is komoly rizikótényező lehet a munkahelyi stressz.
Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének Munkahelyi Stressz Kutatócsoportja által készített internetes kérdőívet - www.munkahelyistresszkerdoiv.hu – bárki anonim módon kitöltheti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.