A már közöltnél szélesebb körben tenné nonprofittá a lakossági szolgáltatásokat a kormány. A kijelölt tevékenységek a szennyvíz-, ivóvíz-, gáz-, áramszolgáltatás, a távfűtés, a hulladékkezelés és a közétkeztetés lennének Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter bejelentése szerint. A kabinet szívesen állami kézben látná a szolgáltatókat, illetve az állam által felügyelt piacot teremtene számukra. Ennek lényege, hogy a magáncégek a lakosság kiszolgálásán nem termelhetnek profitot. A miniszter szerint ugyanis így védhetők meg az emberek a rezsi irreális emelkedésétől, a szolgáltatások jó megszervezése esetén viszont további tarifacsökkentés is lehetővé válik.
Ha a miniszter bejelentésének megfelelően a szabályozás valóban nyereség nélküli működésre szorítja a szolgáltatókat a lakossági szegmensben, akkor onnan kivonulhatnak, olcsón vagy ingyen átadva helyüket az arra kijelölt állami szereplőnek.
Lázár szerint a fentiekhez új működési modell is társulna. Erről az MTI tudósításából nem derültek ki részletek, de az irányok láthatók: az ENKSZ Első Nemzeti Közműszolgáltatón keresztül ugyanis az állam már megjelent a lakossági energiaszolgáltatásban. A gázpiac érintett része a tervek szerint az őszre teljes egészében az ENKSZ által irányított Főgázé lesz, és a holding már felkészült az áramszolgáltatásban való megjelenésre is, csak a kormány döntésére vár. Nem lenne meglepő, ha a kormány intézkedne arról, hogy a paksi atomerőmű nyereségéből lehessen fenntartani vagy csökkenteni a lakossági áramtarifákat. Az ENKSZ megjelenne a távhőszolgáltatásban is, de nem tudni, hogy szintén a szolgáltató felel-e majd a víziközművekért és az állami hulladékkezelésért. Ha nem, az ügyfélszolgálatokat akkor is célszerű lenne központilag kézben tartani. A közétkeztetést viszont aligha bízzák rá.
A Világgazdaság érdeklődésére az ENKSZ-nél közölték, hogy a holding már most is nonprofit elven szolgáltat, vagyis eredményét, megtakarításait fejlesztésre, ügyfelei jobb és olcsóbb kiszolgálására fordítja. Nyereségének osztalékát a magyar állam nem vette ki társaságból. Kiemelték, hogy néhány hónapon belül el kell készülnie a távhőauditnak, várhatóan a tavasz végén tudnak a továbblépésről tárgyalni. Addig is elkezdtek „egy jelentős magyarországi településen tárgyalni az egyik távhőszolgáltató átvételéről”.
Erősítheti új képességét az OKF
A kéményseprő szolgáltatás folyamatos fenntartása érdekében a kormány átcsoportosított 2,3 milliárd forintot az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) számára a rendkívüli kormányzati intézkedésekre szolgáló tartalékból egy új kormányhatározat szerint. Az OKF-hez azonnali hatállyal további 3 milliárd forintot tartósan is átcsoportosítanak, a források fel nem használt részét vissza kell téríteni. A határozat egyben visszavonja azt a tavaly márciusi rendelkezést, amelyben egyszeri tételként 2,3 milliárd forintot, tartósan pedig 762 millió forintot kapott az OKF.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.