A szövetség szerint az előző, 2007–2013-as időszakra szóló programról szóló EMMI-jelentésből kimaradt például, hogy miután támogatásukat a 2008-as 8-ról 3 milliárdra csökkentették, az elmúlt években nagy számban megszűntek, vagy szinte teljesen ellehetetlenültek a fogyatékkal élőket segítő támogató szolgálatok. Nem indult el a beígért segédeszköz-kölcsönző rendszer sem, a közösségi közlekedés akadálymentesítéséről pedig leginkább csak tanulmányok születtek.
Ez utóbbi problémára már 2012-ben felhívta a figyelmet a középületek utólagos akadálymentesítésének értékeléséről készült tanulmány, rámutatva, hogy bár 2007 és 2013 között a középületeknél komoly előrelépés történt, hasonló áttörés nem valósult meg a közösségi közlekedésben. A közintézmények akadálymentesítését négy uniós pályázat összesen 3,1 milliárd forinttal támogatta. Az akadálymentesítési megoldások azonban nem csak az internetre időnként felkerülő fotók, de a szaktárca szerint is meglehetősen eltérő színvonalúak. Ám miután az EMMI által készített akadálymentesítési adatbázis a gyakorlatban annak ellenére használhatatlan, hogy a megvalósítására 61 millió forintot fordítottak, abból nem lehet kinyerni sem részletes, sem átfogó információkat a felmérésben részt vett mintegy 7 ezer közintézményről. Így ma sem tudni pontosan, hol tart Magyarország az akadálymentesítésben. Ennek törvényi határidejét egyébként 2013 tavaszán el is törölték.
A fogyatékkal élők foglalkoztatásában sincs áttörés: a második Orbán-kormány még azzal számolt, hogy 150 ezer fogyatékkal élőt terel vissza a munkaerőpiacra. A rokkantak komplex felülvizsgálatán azonban a szakértők még 10 ezer embert sem találtak, akinek az állapotjavulása ezt lehetővé tenné.
Hegedűs Lajos, a MEOSZ elnöke a Világgazdaságnak azt mondta: az akkreditált, bértámogatott munkahelyeken ma is ugyanannyi, mintegy 32 ezer fogyatékos embert foglalkoztatnak, mint évekkel ezelőtt. A nyílt munkaerőpiacon ugyan a négy évvel ezelőttihez képest kétszer többen, mintegy 60 ezren dolgoznak, de ők döntően enyhébb egészségkorosodással élő emberek. Nekik, miután megvonták tőlük a korábbi támogatásokat, nem is nagyon volt más választásuk, mint hogy munkát kerestek.
Pontosan kettővel több
Kettő nagyothalló sorsjegy árus véglegesítéséről adott ki sajtóközleményt tegnap a Szerencsejáték Zrt. A kommüniké szerint mindez annak a „sikeres” pilotprogramnak az eredménye, amelyet a cég a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségével indított a siketek és nagyothallók munkaerőpiaci beilleszkedése érdekében. Ma Magyarországon csaknem 33 ezer siket, illetve nagyothalló él.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.