Az autószerelők legalább fele nem vásárolt online pénztárgépet. Ők valószínűleg abban bíznak, hogy – fix ügyfélkörük lévén – könnyen felismerik az adóhatóság ellenőreit, vagyis tudják majd, kinek kell adni kérdés nélkül is áfás számlát.
A Nemzetgazdasági Minisztérium Világgazdaságnak megküldött adatai szerint összesen több mint 3300 online pénztárgépet üzemeltettek be a január elsejei határidőig az autó- és motorszervizek, illetve a gépjárműalkatrész-kiskereskedők – az Opten adatbázisában azonban összesen több mint 7300 olyan társaságot találtunk, amelynek fő tevékenységi köre valamelyik érintett járműszervizelés. Ráadásul ez nem fedi az összes vállalkozást: az érintett egyéni vállalkozók ugyanis ehhez még hozzáadódnak.
Január elsejétől az autó- és motorszervizeken és a járműalkatrész-kiskereskedőkön kívül a taxisoknak, a pénzváltóknak, a plasztikai sebészeknek, a fitnesz- és wellnesskluboknak, a diszkóüzemeltetőknek, a patyolatoknak és a masszőröknek kellett csatlakozniuk az online pénztárgépek rendszeréhez. Az első becslések még 27 ezer érintettről szóltak, míg a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) összesen 23 ezer érintett vállalkozást keresett meg, hogy figyelmeztesse őket e kötelezettségükre.
Ebből 5500-an eleve jelezték, hogy nem fognak gépet vásárolni, hanem élnek azzal a lehetőséggel, hogy vevőiknek csak áfás számlát állítanak ki minden esetben – így spórolva meg a kasszák (állami támogatás mellett) összesen legfeljebb 50-60 ezer forintos beruházási költségét és a működtetésért fizetendő díjat. Valószínűsíthető persze, hogy a motivációk között az is ott volt, hogy így a NAV nem lesz teljesen naprakész a bevételeikkel kapcsolatban. (Félteni azért nem kell a hivatalt: miután sokan be lesznek kötve, elég nagy adatmennyiség lesz a revizorok birtokában ahhoz, hogy pontos képet kapjanak arról, mennyi bevételt is hozhat egy adott területen mondjuk egy szerviz.)
Az online kasszák iránti lelkesedés egyébként a taxisoknál volt a legnagyobb – a korábbi becslések szerint a mintegy 7900-8000 személyfuvarozó kisiparos 80 százaléka már be is kötötte az online pénztárgépet. Várkonyi Gábor, a taxisoknak kínált gépet elsőként piacra hozó LA Pénztárgép Kft. ügyvezetőjének közlése szerint csak a társaságuk ötezer mobil kasszát értékesített (persze nem csak a személyszállítóknak, hiszen vittek belőle például a kasszával szintén mozgó masszőrök is). Az eladások – ahogyan azt várni lehetett – a két ünnep között futottak fel, december 22-ét követően naponta 500-800 gépet „személyesítettek meg” – vagyis ennyi vállalkozót kötöttek össze a hivatallal.
Ez ügyben kettősség érvényesült: csak annak ígértek támogatást, aki december 31-ig beüzemelte a kasszát, ám azok, akik siettek, az adataikat is előbb kezdték továbbítani a NAV-hoz – amit azért nem minden vállalkozás szeretett. Utóbb kiderült: a támogatást vélhetően azok is megkapják, akik december 31-ig csak a vásárláshoz szükséges kódot igényelték, de készlethiány miatt nem jutottak géphez. Igaz, Várkonyi Gábor szerint nincs szó arról, hogy várni kellene a gépekre: náluk még mindig van raktáron néhány száz darab legyártott példány.
Az online kasszák a pénzváltók körében tűnnek még népszerűnek: ez az egyetlen szolgáltatói csoport, amelynek érdekképviseleti szervezete maga kérte, hogy terjesszék ki rájuk a NAV-hoz bekötött gépek rendszerét.
Összesen 213 olyan társaságot találtunk a cégnyilvántartásban, amely főtevékenységként pénzváltást végez, közülük január elején már 173-nak volt kasszája – igaz, lehettek olyanok is, amelyeknél több telephelyen kell üzemeltetni a gépet. A tisztítási tevékenységet végzők – a patyolatok – pedig éppen a telephelyek nagyobb száma miatt lehetnek a leginkább alulkasszásítottak: a vállalkozások számához képest itt a legalacsonyabb, 41 százalékos a bekötött masinák száma. Rajtuk kívül még a masszőröknél lehet arányaiban kevés gép (az egyéni vállalkozások magas száma miatt ezen a területen nincs pontos adatunk): közülük valószínűleg sokan nem végzik olyan rendszeresen a tevékenységet, hogy egyáltalán megérje megvásárolniuk a gépet.
Bővül még a kör
Közel háromezer online kassza várt még beüzemelésre január elején – ennyivel haladja meg a bekötésikód-igénylések száma a bekötött gépekét. (Igaz, előfordulhat, hogy egy vállalkozás fölöslegesen kért kódot, és azt nem használja fel.) A legnagyobb eltérés az igényelt kódok és a bekötött pénztárgépek számában a pénzváltóknál volt: itt további hatszáz kassza vár megszemélyesítésre, ami a már kint lévőknek több mint a háromszorosa. A taxisoknál több mint kétezer kód volt felhasználatlan.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.