A javaslat indoklásában az áll többek között, hogy a munkaidő-szervezésre vonatkozó szabályozás módosítását az utóbbi évek gazdasági fellendülése indokolja. Az eddiginél rugalmasabb megoldásokra van szükség, különösen a hosszú, akár 6-7 éves termékciklusokkal működő ágazatokban – ilyen például az autóipar –, ahol a törvényben rögzített, legfeljebb 12 hónapos munkaidőkeret korlátai szűknek bizonyultak.
[caption id="" align="alignleft" width="600"] Kép: AFP[/caption]A módosítási javaslat hároméves időszakra tenné lehetővé a felhasznált és fel nem használt munkaórák beosztására vonatkozó, hosszabb munkaidőkeret kialakítását. Ugyanakkor továbbra is figyelemmel kellene lenni arra, hogy 12 hónap átlagában a heti munkaidő a rendkívüli munkavégzést is beleszámítva ne haladja meg a 48 órát – tartalmazza a törvényjavaslat.
A javaslat a hosszú termékciklusokhoz igazodó, a hullámzó munkaintenzitást rugalmasan követő munkaidő-beosztásra kíván lehetőséget adni.
A törvénymódosítás célja a javaslat szerint a munkavállalók védelme, valamint a változó gazdasági környezetben a munkahelyek megtartása és a folyamatos és egyenletes bérkereseti lehetőség biztosítása. Továbbá fontos, hogy ezzel párhuzamosan a munkáltatók számára a termelés kiszámítható és tervezhető legyen. Az Európai Unió tagállamaiban már alkalmazzák ezt a szabályozást – olvasható a parlament honlapján lévő módosítási javaslatban.
K. R. Kép: AFP -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.