Két hét múlva ül össze újra a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF) annak érdekében, hogy közelebb kerüljenek a minimálbér és a szakmunkás-bérminimum emelésének megoldásához – mondta a Világgazdaságnak Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára. Kiemelte: amíg nem ismeri a foglalkoztatás ösztönzését szolgáló program pontos részleteit, addig nem érdemes számháborúzni.
Az érdekképviselet közleménye szerint a Munkástanácsok kedden, a konzultációs fórumon – a résztvevők között egyelőre egyedüliként – előterjesztette a javaslatait, amelyek a minimálbér 8, a szakmai bérminimum 13 százalékos emeléséről szólnak. Palkovics Imre, a Munkástanácsok elnöke kifejtette, a javasolt emelési mérték az első érdemi lépést jelentené ahhoz, hogy a magyarországi minimálbér nettó összege belátható időn belül felzárkózzon a létminimum-számítások által kimutatott megélhetési költségekhez. A munkavállalói oldalról Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) elnöke kiemelte: a szakszervezeti oldal egy középtávú bérfelzárkóztatási programban gondolkodik.
Dávid Ferenc azt mondja, egységes állásponttal kell előállniuk a munkavállalói oldalt képviselő szakszervezeteknek. A főtitkár hangsúlyozta, nem támogatnak olyan tervezetet, amely végül elbocsátásokhoz vezethet. A végső cél az, hogy olyan béremelésben tudjanak megállapodni, amely egyfelől méltányos, másfelől a vállalkozók sem rokkannak bele.
Dávid Ferenc kiemelte, akár egymillió munkavállaló is érintett lehet a béremelésben, akiknek elsősorban az a legfontosabb, hogy a nettó jövedelmük értékesebb lesz-e, ami infláció feletti béremeléssel lenne elérhető. A VOSZ főtitkára hozzátette: az adótörvények és a költségvetés elfogadása és lezárása miatt nem lát esélyt a paradigmaváltásra.
Infláció feletti béremelésre szükség lesz, mert egyre többen hangsúlyozzák, hogy az alacsony hazai bérek miatt külföldre vándorolnak a magyarok. A Raiffeisen elemzői rámutattak: a visegrádi országok bérszínvonalával összevetve 15-20 százalékkal alacsonyabbak a magyar bérek. A gazdasági növekedés egyik akadálya a növekvő munkaerőhiány, leginkább az iparilag fejlett terülteteken. Nagyarányú béremelésre viszont nem lehet számítani, hiszen ez elbocsátásokhoz vezetne számos iparágban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.