Cégvilág

Kényszerüzemszünet a MÁV-nál?

Akár kényszerüzemszünetet is elrendelhet a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium, amennyiben hosszabb távon sem lesz bérmegegyezés a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezetével (VDSZSZ) és nem lesz biztosítva a vasúti közlekedés – mondta Heinczinger István, a MÁV Zrt. vezérigazgatója.

Ez annak ellenére sem elképzelhetetlen, hogy a VDSZSZ tegnap február 15-éig felfüggesztette a sztrájkot. Ha ezalatt nem születik megegyezés, akkor folytatódik a munkabeszüntetés – mondta Gaskó István, a VDSZSZ vezetője. Üzemszünet esetén a Volán-társaságokkal kellene pótolni a vasúti közlekedést, ennek finanszírozására forrásokat csoportosítanának át a vasúttól, ez pedig akár létszámleépítéshez is vezethet a MÁV-vezér szerint. Kákosy Csaba gazdasági miniszter szerint miután tegnap már csak a vasutasok négy százaléka sztrájkolt, a munkabeszüntetés értelmét veszítette.

Bár még nem vontak pontos mérleget, Heinczinger elmondta: a sztrájk egy napja 300–500 milliós negatívummal jár, de mert az első nap után mind több vonatot tudott indítani a MÁV, tegnap már a járatok 40 százalékát, így ez a veszteség napról napra kevesebb lett, de így is milliárd feletti lehet a mínusz. Tovább csökkentette a költségeket, hogy a MÁV Cargo tehervonatait a több szabad sínpálya miatt kivétel nélkül el tudták indítani, sőt a napi átlagnál többet, így onnan többletbevételre számíthatnak. Heinczinger úgy véli, hogy a tömegáruk szállításánál nem veszt majd megrendelőket a vasút, ám a raktárkészlet nélkül dolgozó cégeknél volt már rá példa, hogy át-
tértek közúti szállításra. A vezérigazgató elmondta: utasvesztéssel járt a sztrájk, több jelzés is érkezett, hogy a jövőben sokan inkább a Volánt választják. Hoszszabb távon mindenképp az utasok elpártolásától tart a vasúttársaság vezetője.

Gaskó szerint eltérő béremelést kapnak a vasutasok. Ennek a hátterében azonban az áll, hogy két éve a VDSZSZ más vasutas szakszervezetekkel szemben nem írta alá azt a határozatlan időre szóló megállapodást, hogy a munkaidőt heti 36,5-ről 38 órára emelik. Az aláíróknál ez az alapbér arányos, négyszázalékos emelésével járt. Ám a VDSZSZ csak egy évre vállalta ezt (ez 2007 végén járt le), a többletmunkaórákért pedig pótlékot kaptak a dolgozói. Az idei, 6,9 százalékos béremelés így volt, akinek a korábban megemelt alapbérre rakódott, a VDSZSZ által kiharcolt pótlékra azonban ez nem jár. Úgy tűnik, a szakszervezet ez esetben elszámolta magát, olyan alkut kötött, ami miatt most a dolgozói jártak rosszul, mert kisebb alapbérre kapják az emelést. Egy azonban biztos: a 6,9 százalékos bérfejlesztést mindenki megkapta. 

Kapcsolódó cikkek