Ezúttal a multik és a kkv-k kapcsolata a téma a Világgazdaság Patrióta gazdaságpolitika konferenciasorozata keretében zajló tanácskozáson. Első előadóként Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) stratégiai államtitkára négy feltételhez kötötte a vállalkozások megerősödését: 1. sokkal kisebb bürokrácia, 2. a beszállítói szerepvállalás növelése, 3.az innovációs tevékenység fokozása, 4. a pénzügyi forrásokhoz való hozzáférés.
Értésre adta: a patrióta gazdaságpolitika nem jelent protekcionizmust, nem zár ki másokat. Sokkal inkább arról szól, hogy a hazai vállalkozások - nagyok és kicsik - erősödni tudjanak. "Meggyőződésem - mondta -, a betelepülő multinacionális vállalatoknak épp úgy érdeke, hogy megfelelő beszállítókat találjanak Magyarországon, mint a kkv-knak az, hogy a multik segítségével exportpiachoz jussanak."
Rendkívül fontosnak minősítette a kkv-k adminisztrációs terheinek a csökkentését. Ehhez vállalkozói nyomás, aktivitás is kell, mert a kormány csak a segítségükkel, "politikai nyomásukkal" tud előrelépést elérni ezen a területen a bürokráciában élenjáró önkormányzatoknál.
Emlékeztetett a kormány vállalására, hogy 2020-ra GDP-arányosan 1,8 százalékos lesz a hozzájárulás. Ez jelenleg 1,15 százalékos, hozzávetőleg a felét a vállalatok, másik felét az állam biztosítja. Az államtitkár szerint kétharmadra kellene növelni a magánszektor hozzájárulását a K+F-hez.
A lendületes előrelépés feltételeként jelölte meg azt is, hogy pluszként 20 ezer új munkahelyet kellene eredményeznie a kutatás-fejlesztésnek. Emellett legalább 10 olyan kutatói műhelynek kellene létrejönnie Magyarországon, amelyek valóban világszínvonalúak.. "Jelenleg nincs olyan egyetemünk, amely ott lenne a világ legjobb 500 egyeteme között" - jegyezte meg. Innovációs támogatást Cséfalvay Zoltán szerint "csak azoknak szabadna adni, akiknek világszínvonalú a tevékenysége és versenyképesek tudnak lenni". Külön is ígéretet tett a rendkívül gyorsan növekvő "gazella" kisvállalkozások támogatására. Mindezzel kapcsolatban már készül a kormány stratégiája, amelynek fontos célkitűzése, hogy a külföldi befektetők Magyarországra hozzák kutató-fejlesztő központjaikat.
A krízis, a katarzis a változatás barátja - erre hívta fel a tanácskozás résztvevőinek figyelmét Fodor István. Az Ericsson Magyarország volt vezérigazgatója ugyanakkor emlékeztetett arra is, hogy ez a válság borzasztó drága volt: 27 százalékos GDP-csökkenést okozott mind az Egyesült Államokban, mind pedig az Európai Unióban.
Számokban 7200 milliárd dollár a globális veszteség, világ GDP-je 5 százalékkal esett vissza, 50 millió ember vesztette el a munkahelyét. Ez az összetett helyzet rendkívüli feladatokat és lehetőségeket jelent nemcsak a világ, hanem Magyarország és az állam számára is. Rendkívül fontos a reálgazdaság beindítása, mert így javulhat az életminőség. Mindehhez a legnagyobb mozgásteret a duális gazdaság biztosítja. Fodor István meghatározása szerint hazai az a cég, amelynek a legfelső szintű - corporate, holding - döntései itt, Magyarországon születnek. Miközben egyetértését nyilvánította ki a kkv-k megerősítésével kapcsolatban, egyúttal időben behatárolta ezt folyamatot: "ha 3-5 év alatt nem válik versenyképessé egy kkv, akkor ott valami baj van, el kell engedni a kezét" - mondta.
A meglévő eszközök mellett mentorrendszer kialakítását indítványozta a kkv-k felkarolására. Ez akkor tud a legeredményesebben működni, ha a mentor opciót kap a cég tulajdonában. Az innováció ernyőfogalom, bele tartozik az alapkutatás is. "Legyen szó akár kutatásról, akár innovációról, a lényeg a gazdasági haszon, ha ez hiányzik, akkor nincs értelme az adott tevékenységnek" - állapította meg Fodor István.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.