A partnerségi találkozó résztvevőit arról is tájékoztatták, milyen új gazdaságfejlesztési kiírásokat terveznek megjelentetni az idén. Várhatóan egy 120 milliárd forintos intézkedési csomag részletes feladattervét hagyja jóvá a kormány augusztus 31-ig a Gazdaságfejlesztési operatív program (GOP) akciótervének felülvizsgálatával. Ez az az összeg, amely azonnal mozgósítható a kis- és középvállalkozások részére a program jelenlegi mozgásterén belül.
Ami az új konstrukciót illeti: előirányzott kerete hatmilliárd forint. Az elnyerhető összeg 150–400 millió forint, a támogatási intenzitás 30-40 százalékos. A kiírásra 2010. szeptember 17-től lehet benyújtani a pályázatokat a MAG Zrt.-hez.
A kiírással kapcsolatban számos kérdés merült fel a partnerségi találkozón. Felvetették például azt, hogy olyan cégek is pályázhassanak az új kiírásra, amelyeknek még nincs egy teljes lezárt üzleti évük. Várhatóan erre is lehetőséget teremt a kiírás, természetesen csak akkor, ha a pályázók a partner vagy kapcsolt vállalkozásaik gazdálkodási adatainak figyelembevételével a belépési és értékelési kritériumoknak meg tudnak felelni. Felmerült az is, hogy csak európai uniós vagy EU-n kívüli tulajdonossal rendelkező cég is pályázhat-e. A válasz egyértelmű volt: igen. „Minden Magyarországon bejegyzett cég pályázhat a kiírásra, függetlenül attól, hogy a tulajdonosa európai uniós vagy Európán kívüli; mindazonáltal számításaink szerint a hazai középvállalkozások élnek elsősorban ezzel a lehetőséggel” – nyilatkozta lapunknak Barta E. Gyula, a Magyar Gazdaságfejlesztési Központ vezérigazgatója.
„Kiemelt kormányzati cél a kkv-szektor támogatása, amelyhez máris számos döntés kapcsolódik” – adta értésre a vezérigazgató. A MAG Zrt. dolga az, hogy az ezekből adódó feladatokat minél gyorsabban és hatékonyabban végrehajtsa. „Cégünket képesnek és alkalmasnak tartom arra, hogy akár az egész második Széchenyi-terv ügyfélszolgálati rendszerét kialakítsa és működtesse” – tette hozzá. A kormány által társadalmi és szakmai vitára bocsátott második Széchenyi-terv (VG, július 29., 2. oldal) megvalósítása 2011 januárjától indul.
Az új feladatokhoz igazítva már szeptember 1-jétől új, dinamikusabb struktúrában működik a MAG Zrt. Ennek részleteiről szintén tájékoztatták a pályázati piac szereplőit, s örömmel tapasztalták, hogy a találkozó résztvevői támogatóan fogadták az új üzleti filozófiát és a tervezett változásokat.
„Hatóságból a partnerség szervezetévé alakul át a MAG Zrt., s a jelek szerint már ez a törekvésünk hatott a találkozón” – állapította meg a közreműködő szervezet irányítója. A szó valódi értelmében partnerként kívánják kezelni azokat a vállalkozásokat, amelyek megfelelnek a jogszabályi és pályázati feltételeknek. Új rendszereket alakítanak ki mind az ügyfélszolgálatnál, mind a pályázatkezelésben, ahol a partnerség mellett a tanácsadó funkció lesz a másik alapvető jellemző. S mindennek keretében kiemelten ügyelnek arra, hogy széles körű pályázati és projektmenedzsment-tanácsadást biztosítsanak a mikro- és kisvállalkozásoknak. Ez egyébként a kormány elvárása is a MAG Zrt. irányába, hiszen ez a cél kiemelten szerepel a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumnak a pályázati intézményrendszernek a megreformálását célzó intézkedései között. „Arra törekszünk, hogy az új rendszerben az ügyfelek kérdéseikre negyvennyolc órán belül szóban vagy írásban választ kapjanak” – ígérte Barta E. Gyula. A MAG Zrt. vezetője kiemelt szakmai célkitűzései közé sorolta, hogy a foglalkoztatáspolitikai eszközrendszert is a vállalkozások szolgálatába állítsák.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.