Rásky László Az egészség, az egészségügy négy éve című kötetben hangsúlyozza: ez a gyakorlat rendkívüli kockázatokkal jár, és komolyan fenyegeti a betegek biztonságát. Magyarországon elvileg 2011 közepe óta tilos az egyszer használatos eszközöket ismételten felhasználni. Az újrasterilizálás információink szerint ennek ellenére még mindig előfordul, főként a szívkatéterek, sebvarrógépek esetében.
Jakus László, a szövetség alelnöke lapunknak azt mondta: legfeljebb 5-10 százalék körülire becsülhető az újrahasznosítás aránya, de mivel egy szürke zónáról van szó, senki sem tudja ennek mértékét. A jelenlegi forráshiányos helyzetben minden egészségügyi intézmény igyekszik takarékoskodni, és kétségtelenül vannak, amelyek még az egyszer használatos eszközök egy részén is. Mivel az egészségbiztosítási finanszírozásban novemberben van az évforduló, általában őszre merül ki az intézmények büdzséje. Ezért annak érdekében, hogy lehetőség szerint sehol se kényszerüljenek az egyszer használatos eszközök újrasterilizálásával megfogni a pénzt, a gyártók az év utolsó két hónapjában grátisz termékeket adnak a kórházaknak, csak hogy el tudják látni a betegeket. Teszik ezt annak ellenére, hogy az árletörő központi beszerzések miatt orvostechnikai eszközök ára hazánkban az európai árszínvonal alsó egyötödében van, a pacemakerek például Magyarországon a legolcsóbbak, miközben ugyanazt a csúcstechnológiát kapják meg a betegek, mint bárhol a világon.
Az újrasterilizálás nem magyar jelenség, az európai szervezet visszajelzése szerint másutt is előfordul ez a gyakorlat – mondja Rásky László. A helyzet rendezését nem segíti, hogy az eszközök újrafelhasználhatóságával kapcsolatban jelenleg szöges ellentétben áll a hatóságok és a gyártók álláspontja. Az Európai Parlament szerint alapesetben minden orvostechnikai eszköz többször is felhasználható, és a gyártónak kell tudományosan bizonyítania, ha mégsem. Az EP azzal érvel, hogy akár a cégek érdeke is lehet egyszer használatosként eladni azt a terméket, amit többször fel lehetne használni. A szakma álláspontja szerint ugyanakkor a resterilizált eszközök biztonságosságáért csak akkor vállalhatnak felelősséget a gyártók, ha a tisztítást, a fertőtlenítést és az újracsomagolást maguk végzik, ez viszont, a szállítás költségével együtt sokkal többe kerül, mint az egyszer használatos eszközök költsége, vagyis egyáltalán nem biztos, hogy a cégek azzal járnak jobban, ha egyszer használatosként kínálják termékeiket.
Az Európai Parlament most az Európai Bizottságot tervezi megbízni azzal a feladattal, hogy állítsa össze és tartsa karban azon orvostechnikai eszközök listáját, amelyek nem lehet többször felhasználni – mondta Rásky László.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.