BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ismét Blatter a FIFA elnöke

Immár negyedik ciklusát kezdi Joseph Blatter a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség élén, miután tegnap újraválasztották. Az elmúlt időszak döntéseit korrupció gyanúja árnyékolta be, de a jövőben átláthatóbb döntést ígér az elnök.

Ismét Joseph Blattert választották a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) elnökévé tegnap a világszervezet 61. tisztújító kongresszusán. A döntés viszonylag könnyen megszületett – ugyanis csak az 1998 óta a vezető tisztséget betöltő, negyedik elnöki ciklusára készülő svájci szakemberre lehetett szavazni –, azonban az újraválasztás számos eddigi FIFA-döntésnek megfelelően hagyományosan botrányos előzmények után zajlott le. A régi-új elnöknek a múlt hétig még kihívója is akadt a katari és az ázsiai szövetség irányítója, Mohamed bin Hammam személyében, ám az ő működését a FIFA etikai bizottsága felfüggesztette. A vád szerint Hammam 40 ezer dollárt fizetett egy szavazatért a CONCACAF-zóna (Észak- és Közép-Amerika, karibi térség) képviselőinek még május elején, hogy őt támogassák az elnökválasztáson. Az esettel kapcsolatban a Jack Warnert, a FIFA alelnökét és egyben a CONCACAF-zóna vezetőjét is felfüggesztették. Hétfőn kiderült az is, hogy Warner magánlevelet kapott Jérome Valcke FIFA-főtitkártól, amelyben félreérthetetlenül célzott arra, hogy Katar nem véletlenül nyerhette el a 2022-es világbajnokság rendezési jogát. Gyakorlatilag vesztegetéssel vádolta a helyi labdarúgó-szervezetet.

A felfüggesztett elnök azóta Blattert is gyanúba keverte: azt állította, hogy a FIFA elnöke számítógépeket, projektorokat és egymillió dollárt adott a CONCACAF-zóna elnökségének anélkül, hogy a FIFA pénzügyi bizottsága engedélyezte volna. A vasárnapi meghallgatáson Blattert tisztázták a felmerült vádak alól. Az ellenlábas eltávolítása után megnyílt az út Blatter számára a megválasztás előtt, igaz, az angol szövetség még tett egy kísérletet a halasztásra, mondván: tekintettel a körülményekre, tegyék későbbre az elnökválasztást.

Eközben egy ausztrál független parlamenti képviselő, Nick Xenophon 46 millió dollárt követel a FIFA-tól, ennyibe került ugyanis az ország sikertelen pályázata a 2022-es vb-re. Ennél az összegnél azonban jóval nagyobb a gazdasági hatása a világ egyik legnagyobb sporteseményének. Nem vitás, hogy egy-egy rendezésről szóló szavazás a sportüzlet legnagyobb hatású döntése, ennek megfelelően a folyamat tisztázását több szervezet és az eseményhez közel álló vállalat is sürgeti.

„A FIFA körül kialakult helyzet komoly aggodalommal tölt el minket, fair playt akarunk a pályán és azon kívül is” – jelentette ki Androulla Vassiliou, az Európai Bizottság sportért felelős biztosa. A két szervezet között az elmúlt időszakban amúgy is fagyos a viszony a közvetítési jogok értékesítése kapcsán kialakult nézeteltérés miatt.

A szponzorok közül az Emirates légitársaság közleményben adott hangot csalódottságának, szerintük a sportág érdeke, hogy a helyzetet minél előbb megoldják. A FIFA hivatalos sportszergyártója, az Adidas szóvivője pedig úgy fogalmazott, hogy az egymást követő korrupciós vádak nem vetnek jó fényt a futballra és magára a szervezetre. A több mint 30 éve a FIFA-t támogató Coca-Cola aggasztónak és a sportág számára károsnak nevezte az ügyet, valamint remélik, hogy a szövetség megfelelő és teljes megoldást talál az ügyre.

Az újraválasztott Blatter tegnapi beszédében a reformokat sürgetőknek máris kedvezően reagált. Szerinte túl nagy hatalom összpontosul azon néhány ember kezében, akik a végrehajtó bizottságot alkotják. Célszerű lenne, ha valamennyi tagszövetség szavazhatna arról, ki legyen a világverseny házigazdája. Ha ez tényleg így lesz, akkor a jövőben a FIFA 208 tagja egyenlő jogokkal és egy-egy szavazattal rendelkezne az eddig 24 tagú végrehajtó bizottsággal szemben, így nagyobb valószínűséggel kerülhetők el a gyanús ügyek.

FIFA-kronológia

2010. november: Kiderült, hogy két FIFA-küldött pénz fogadott el a 2018-as és a 2022-es világbajnokságra leadott szavazataikért

2011. május 10.: A gyanú szerint Mohamed bin Hammam fizetett a támogatásért a közelgő FIFA-elnökválasztásra

2011. május 29.: Bin Hammamot visszahívják az ázsiai szövetség elnöki tisztségéről, így kiderült, hogy nem indulhat a választáson sem

2011. május 30.: Katar tagadja a felmerült vádakat

2011. május 31.: Anglia és Skócia javaslatot tesz a választás elhalasztására

2011. június 1.: Újra megválasztják Joseph Blattert a FIFA-elnökének

2011. május 10.: A gyanú szerint Mohamed bin Hammam fizetett a támogatásért a közelgő FIFA-elnökválasztásra

2011. május 29.: Bin Hammamot visszahívják az ázsiai szövetség elnöki tisztségéről, így kiderült, hogy nem indulhat a választáson sem

2011. május 30.: Katar tagadja a felmerült vádakat

2011. május 31.: Anglia és Skócia javaslatot tesz a választás elhalasztására

2011. június 1.: Újra megválasztják Joseph Blattert a FIFA-elnökének -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.