Nyomásgyakorlás és erőszakosság jellemezte azt a pert az alperes választott bírója szerint, amelyből a bíró tavaly ősszel kihátrált – derül ki a Világgazdaság birtokába került dokumentumokból. A testületnek arról kellett volna döntenie, hogy az EMFESZ Kft. jogszerűen bontotta-e fel gázszállítási szerződését a Nitrogénművek Zrt.-vel, illetve hogy a felbontás érvényes-e. Más szóval: joggal követel-e a gázkereskedőtől a műtrágyagyártó közel hétmilliárd forintot?
Mint beszámoltunk, a Pesti Központi Kerületi Bíróság nemrég a fenti összeg letétbe helyezésére utasította az EMFESZ-t anélkül, hogy a követelés jogosságáról megbizonyosodott volna. Ráadásul a letétbe helyezés ellehetetlenítette volna az amúgy is veszteséges gázkereskedő működését, ügyfelei ellátását. A társaság az ügyben a miniszterelnökhöz fordult, kérése nyomán a bíróság módosította döntését, és visszavonta a lelétbe helyezési utasítást.
Eközben azonban nem halad az összeg jogosságáról hosszabb ideje folyó per az MKIK mellett szervezett választott bíróságon a választott bíró lemondása miatt. A bíró úgy érezte, hogy a felperes megpróbálta ellehetetleníteni a bíróság működését, például a tanács megkerülésével, közvetlenül a választott bíróság elnökségén gyakorolt volna nyomást az ügyben eljáró tanácsra. Ezt támaszthatja alá, hogy a tanács elnöke állítólag az egyik szóbeli tárgyaláson kijelentette, hogy nem veszi figyelembe, hogy az EMFESZ felbontotta a gázszállítási szerződést. Ezután az EMFESZ-nek 8 napot adtak arra, hogy egy viszontkeresetben megpróbálja elismertetni e felbontás érvényességét. A kft. be is adta a viszontkeresetet, ám egy következő tárgyaláson felmerült, hogy beadványát mégsem veszik figyelembe. Érdekes, hogy épp ez előtt a felperes levélben arra kérte az elnökséget, hogy a beadványt ne vegye figyelembe, mert azt az alperes rosszhiszeműen eljárva írta meg. Vagyis ha így járnak el, akkor a tanács sem az alperesnek a szerződéstől való elállását, sem az elállás érvényességét nem vette volna figyelembe. Gyakorlatilag olyan helyzet állt elő, mintha az EMFESZ-nek nem lett volna joga felbontania a szerződését.
Lemondását azzal is indokolja a választott bíró, hogy a tanács végig mellőzte a bizonyítási eljárást, nem adott helyt sem az alperes, sem a felperes egyetlen indítványának sem, és nem tisztázta a tényelőadások nyilvánvaló ellentmondásait sem. A választott bíró nehezményezi, hogy nem kapta meg az üggyel kapcsolatos öszszes iratot, a jegyzőkönyvbe pedig egy ízben nem került be a felperes tiltakozása. Azt állítja, hogy az üggyel kapcsolatban egyszer sem volt módja teljes egészében kifejteni az álláspontját, és hogy az ügyben egy ellene tett írásos feljelentésben megfenyegetve érezte magát. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.