BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kivédenék a GVH-s ügyeket

Miközben a Gazdasági Versenyhivatal újabb frontokat nyit a visszaélések ellen, a cégek sem tétlenkednek: megpróbálják kivédeni a versenyjogilag aggályos helyzeteket, illetve felkészülnek egy esetleges GVH-s eljárásra. A multiknál bevett gyakorlat, a hazai vállalati kultúrának azonban még korántsem szerves része az efféle stratégiák kidolgozása és alkalmazása.

A növekvő fenyegetettséget ugyanis a cégek nem hagyhatják figyelmen kívül. Üzletpolitikájukban, technikai fejlesztéseikben, forgalmazási konstrukcióikban, információcseréikben egyaránt rákényszerülnek a tranzakciók versenyjogi megfontolásaira is – nyilatkozott Berke Barna ügyvéd (Berke & Molnár Ügyvédi Iroda). Céljuk egyértelműen a jogszabályoknak megfelelő döntéshozatal, illetve magatartás, nem pedig azok megkerülése, netán a versenyhatóság kijátszása, mint azt sokan gondolják.

A vállalatok belső szabályzataikban rögzítik a versenyjogi compliance (megfelelőségi) programjukat, ebben a munkatársak versenyjogi képzését, gyakorta az idevágó munkaköri kötelezettségeket, felelősségi előírásokat. Bizonyos konkrét üzleti lépésekhez kapcsolódóan pedig ugyancsak végeznek versenyjogi kockázatelemzéseket, tekintetbe véve a versenyhatósági gyakorlatot – mondta Berke Barna.

Hasznosak az ilyen előretekintések, például egy reklámkampány megtervezésekor, hiszen a hirdetésekben előfordulhat olyan elem, amely megrezegtetheti a versenyjogi lécet, és a marketingszempontból várt előny nemegyszer fölülírhatja az esetleges veszélyt. Ismerik jól ezt az UniCre-dit Banknál, ahol mindennapos gyakorlat a termékek, terméktájékoztatók, reklámok előzetes jogi kontrollja – utalt a rendszeres belső egyeztetésekre Pettkó-Szandtner Judit jogi igazgató.

A cég bő két éve alakította ki a versenyjogi compliance programját. Némely vállalkozások a marketingbüdzséjükbe eleve bekalkulálják az esetleges versenybírságot is, az UniCreditnél ez szóba se jöhet: céljuk, hogy összhangban legyenek a versenyjogi szabályokkal, mert az ellenkezője árt a bank jó hírnevének. Nem könynyű ennek megfelelni, mert a GVH alacsonyra teszi a fogyasztótól elvárható gondosság mércéjét, nem is véletlenül, hiszen a hazai pénzügyi kultúra még fejlesztésre szorul – vélekedett a jogi igazgató.

Most készítik a versenyt sértő magatartások, így többek között a kartellezés és a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat hatékony megelőzését szolgáló belső szabályozást. Ennek egyik érdekessége, hogy lesz „házi” versenyjogi megbízottjuk, akinek a feladata a bank versenyjogi megfelelőségének folyamatos figyelemmel kísérése, és akihez – versenyjogsértés gyanúja esetén – a munkavállalók is bizalommal fordulhatnak – mondta Pettkó-Szandtner Judit.

Legutóbb négy éve, a Dove Intenzív krém összehasonlító reklámja miatt állapított meg jogsértést, de annak csekély súlya miatt bírságot nem szabott ki az Unilever Magyarország Kft.-re a GVH. A cég csaknem húsz éve működik Magyarországon, és kezdettől fogva előírásos belső kontrollal ügyelnek a versenyjogi szabályok betartására – mondta Molnár Kálmán, a vállalat jogi vezetője. Hangsúlyozta: csakis műszaki, technikai, tudományos alapon helytálló, igaz reklám, kommunikáció „mehet ki” tőlük. Ez különös gondosságot követel meg napjainkban, amikor erősödik a GVH fogyasztóvédelmi tevékenysége, és egyre kidolgozottabb megoldásokkal operál.

A Unilever belső szabályozása tiltja a kartellezést, és visszaélés esetén felelősségre vonja az érintettet. Molnár Kálmán azt tapasztalta, hogy a nemzetközi cégek kultúrájának integráns része a versenyjogi felkészítés, ez tetten érhető a munkatársak tudatosságában. Ehhez képest a magyar vállalkozások bizony lépéshátrányban vannak.

Barakonyi Zoltán ügyvéd (Kajtár Takács Hegymegi-Barakonyi Baker & McKenzie) szerint azért, mert sokuk híján van a forrásoknak, illetve napjainkban ezerszer megfontolják, mire adnak ki pénzt. Ám egyre több hazai cég igényli a sajátos, az adott iparág, piac jellemzőire alapozott és komplex versenyjogi compliance programokat, amelyek magukban foglalhatják a versenyjogi tanácsadást, képviseletet, egy versenyfelügyeleti eljárásra, akár egy helyszíni rajtaütésre való felkészítést is, amely a hatósággal való együttműködést szolgálja.

Annyi bizonyos, hogy a versenyjogi keménységgel továbbra is számolni kell, és a megfelelőségi programot adott esetben az elbírálás során akceptálhatja a versenyhatóság, legalábbis erre volt már példa az Európai Bizottság előtt – mondta Barakonyi Zoltán.

Enyhítő körülmény

Az Európai Bizottság néhány korábbi ügyben (pl. Hilti, British Sugar) a bírság kiszabásánál enyhítő körülményként vette figyelembe, ha a jogsértés felfedezését követően a vállalkozás versenyjogi compliance programot vezetett be. Az Európai Bíróság azonban több ügyben kimondta azt is: a bizottság nem köteles automatikusan csökkenteni a bírságot arra való tekintettel, hogy a vállalkozás versenyjogi megfelelőségi programot működtet.




A GVH a jogsértést megállapította, de bírságot nem szabott ki, mert a vállalkozás törekedett arra, hogy a termékeket az ágazati szabályozásnak megfelelően hozza forgalomba.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.