A banki széfek biztonsága aligha vonható kétségbe, bár az is igaz, hogy beüthet egy természeti katasztrófa, avagy betörnek, ám még mindig nagyobb biztonságban tudhatja magát az ügyfél a vállalatok telephelyein tartott páncélszekrényekhez képest. Éppen ezért aligha meglepő, hogy a hitelintézetek széfjeinek kihasználtsága kiemelkedően magas, Budapesten, illetve a nagyobb vidéki városokban a száz százalék sem ritka, s az ügyfelek között egyre nagyobb számban vannak kis- és középvállalkozások is. A CIB Banknál a széfek mintegy 20 százalékát bérlik többnyire kis- és közepes méretű vállalkozások, s a széfet bérlő vállalkozói ügyfelek 60 százaléka budapesti - mondták érdeklődésünkre. A CIB 40 bankfiókjában nyújtja ezt a szolgáltatást, s mint fogalmaztak: a központi elhelyezkedésű fiókokban gyakran túlkereslet tapasztalható, míg más fiókokban alacsonyabb érdeklődést regisztráltak a széfek iránt. A HVB Banknál - a nagyobb budapesti és vidéki fiókokban - mintegy 30-ban van széfbérlésre lehetőség. A K&H Banknál pedig 78 helyen érhető el a szolgáltatás.
Az OTP Banknál az 59 fiókban megtalálható széfrekeszek bérlői között - akik jellemzően lakossági ügyfelek - megtalálható a kis- és középvállalkozói ügyfélkör is. Az OTP Bank ügyfelei általában a kis- és közepes méretű rekeszeket részesítik előnyben. A banknál a nyári időszakban körülbelül 20 százalékkal emelkedik a rövid időre - egy, két vagy három hónapra - kiadott rekeszek száma. Hasonló jelenségről számoltak be az MKB-nál is, ahol szintén nyáron nő meg az érdeklődés: ez jórészt azzal magyarázható, hogy az ügyfelek nyaralásuk idejére is szeretnék értékeiket biztonságban tudni.
A Raiffeisen Bank - hasonlóan a többi piaci szereplőhöz - céges széfbérlés esetén is ugyanolyan típusú széfeket tud biztosítani, mint a lakossági ügyfelek számára. A kisvállalkozások és a nagyvállalatok képviselői egyaránt élnek a bank ezen szolgáltatásával. Széfbérlésre kizárólag a Raiffeisen központi fiókjában van lehetőség.
Egyes piaci szereplőknél pedig épp ellentétes a tendencia, a Citibanknál például a vállalkozások csak kis számban veszik igénybe ezt a szolgáltatást. A hitelintézetnél egyébként kilenc fiókban bérelhető széf, három budapestiben és hat vidékiben. Hasonló a helyzet az Inter-Európa Banknál is, ahol főként a lakossági ügyfélkör veszi igénybe ezt a szolgáltatást.
Az ügyfeleknek azzal számolniuk kell, hogy a bankoknak általánosságban nincs olyan csomagjuk, amelyhez díjmentesen tartozna a széfszolgáltatás. A bérleti díj a Citibanknál kizárólag a rekesz méretétől függ, míg a CIB Banknál és a HVB Banknál a rekeszméret mellett a kártérítési értékhatár is számít. A K&H Banknál a díj ugyancsak a széf méretétől és a kártérítési felelősségvállalás felső határától függ. A vállalkozások általában hosszú távra tartanak igényt a szolgáltatásra, s nem a szezonalitás a döntő (például hogy a szabadságolások időszakára veszik csak igénybe) - tudtuk meg.
A kínálati paletta meglehetősen széles, hiszen például a CIB Banknál 14-féle rekeszméret közül válogathatnak az ügyfelek, igaz, ebből hét (a 66 köbdeciméter felettiek) a hitelintézet Medve utcai fiókjában igényelhető. A vállalkozások egyébként jellemzően a C típusú (9-10,99 köbdeciméter), közepes méretű széfet részesítik előnyben, amit a kisebb széfek követnek a sorban. A Citibank kilenc-, a HVB négyféle rekeszméretet kínál, míg a K&H Bank háromfélét.
A Raiffeisen Banknál a bérlés időtartama minimum három hónap, maximum egy év, de az ügyfelek határozzák meg, hogy hány hónapra van szükségük széfre. Hat, illetve tizenkét hónap esetén ad a bank kedvezményt: féléves bérlés esetén egy, éves bérléskor két hónap kedvezményt adnak a bérleti díjból. A legnagyobb érdeklődés a Raiffeisennél is a legkisebb típusú széf iránt mutatkozik. A díjak a széfszekrény méretétől és a biztosítási összegtől függnek.
Használják a széfeket
Az OTP Banknál a szokottnál is több tényező befolyásolja a kondíciókat: az ügyfél által fizetendő havi bérleti díj függ a mérettől, technikai megoldástól, kivitelezéstől, valamint kártérítési értéktől, emellett kulcsóvadékot és ügyfélkártyadíjat is felszámítanak az ügyfelek terhére, továbbá a széfrekesz esetleges rendkívüli felnyitásának költségei is a bérlőket terhelik. Az MKB belvárosi fiókjában ötféle méretű széfből választhat az ügyfél, az árat is a méret határozza meg. Az Inter-Európánál a garanciaérték és a méret határozza meg a díjszabást.
Ami a kártérítést illeti, a Citibanknál az ügyfél köteles gondoskodni a széf tartalmának biztosításáról. A HVB Banknál a széfbérleti díjak 300 ezer forintig tartalmazzák a biztosítás díját, e felett az ügyfélnek - széfmérettől függetlenül - felárat kell fizetni. A 6 millió forintnál magasabb biztosítási összeghatár igénylésénél egyedi elbírálást végez a hitelintézet, aminek a költségei az ügyfélre hárulnak. A CIB Banknál a bérleti díjak 250 ezer forintos kártérítési értéket foglalnak magukban. A hitelintézetnél lehetőség van 10 millió forint feletti kártérítési érték elérésére is, ám ezt kizárólag a bank Medve utcai fiókjában lehet megtenni. A K&H Banknál a kártérítési összeghatár 500 ezer-10 millió forint között változhat, ennek mértéke a bérleti díjat is befolyásolja. A hitelintézet ugyanakkor lehetőséget nyújt ennél nagyobb összeghatárú széfbérleti szerződés megkötésére is. Ilyen esetben a széf méretétől függetlenül a 10 millió forintos biztosítási öszszeghatár fölötti minden 100 ezer forint biztosítási összeghatár-növekedés után a 10 millióra vonatkozó díjon túl havi 100 forint plusz áfa díjnövekmény fizetendő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.