A kártya elméletileg olyan lenne, mint egy bankkártya. Vásárolni lehetne vele a boltokban, a postán, de csak bizonyos árucikkeket, például élelmiszert, iskolaszert, tisztálkodó szereket, tüzelőt, vagy a rezsi egy részét lehetne kifizetni így. Több településen azért is pártolták, hogy úgymond a készpénzben adott segélyt ne a játékgépekbe dobálják, vagy alkoholra, cigarettára költsék, és az uzsorások se tudják elszedni. Több jogvédő szervezet azonban kifogásolta, hogy a segélyezettek helyett akarják eldönteni, mit vegyenek a juttatásból.
Doncsev hangsúlyozta: a szociális kártyával a kormányzat a családoknak biztosított szociális, gyermekjóléti és családtámogatási juttatásokat akarja átláthatóvá és nyomon követhetővé tenni. Ezért jelenleg is vizsgálják azt, milyen feltételek mentén lehetne a közpénzből finanszírozott ellátások célhoz kötöttségét növelni. Mérlegelik, hogyan lehetne a visszaélések számának csökkentése mellett az ellátások rendeltetésszerű felhasználását biztosítani. Ezért az egyes ellátásokat megállapító szervek bevonásával olyan statisztikai adatokat és információkat is felmértek, amelyekre a Központi Statisztikai Hivatal Országos Statisztikai Adatgyűjtési Programja nem terjed ki. Az Új Széchenyi Terv részeként 2013 elején már elkezdték a jegyzői és járási hatáskörben nyújtott szociális és gyermekvédelmi pénzbeli és természetbeni ellátások egységes nyilvántartásának kialakítását. Az Emmi lapunkkal közölte, hogy a szociális szolgáltatások területén már bevezették a Központi Elektronikus Nyilvántartás a Szolgáltatást Igénybevevőkről (KENYSZZ) nevű rendszert, melytől a jogosultság ellenőrzésének egyszerűsítését is várják.
A szociális kártya bevezetésre utal az is, hogy a parlament döntése alapján jövő év január elsejétől összevonják az önkormányzatok által krízishelyzetben adható három támogatást. Jövőre önkormányzati segély néven egységesül az átmeneti és a temetési segély, valamint a rendkívüli gyermekvédelmi támogatás. A jogosultság jövedelemhatára a mindenkori nyugdíjminimum 130 százaléka, azaz jelenleg 37050 forint lehet. Azok kaphatnak tehát segélyt, akiknél az egy főre számított családi jövedelem nem éri ezt el.
Monokon megbukott a program
Szociális kártyát először a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Monokon vezette be a független Szepessy Zsolt polgármester 2009-ben. Erre utalták a segélyt, amiből csak élelmiszert lehetett vásárolni. Az intézkedés nagy vitát váltott ki, de az akkori Szociális és Munkaügyi Minisztérium nem ellenezte bevezetését. A településen a rendszer megbukott, a kártya felhasználóit ugyanis a település befolyásos személyiségeinek üzleteibe próbálta terelni, ami botrányt okozott. Az ombudsman a rendelet hatályon kívül helyezését kérte, mert szerinte az önkormányzat a kártya bevezetésével a törvényi felhatalmazáson túlterjeszkedve korlátozta az állam által nyújtott szociális segélyek felhasználását. Azóta több kisebb település, például másodikként Újkígyós és budai önkormányzat is bevezetett hasonló rendszert.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.