Ahhoz, hogy elkerüljük a globális klímakatasztrófát az államoknak össze kell fogniuk és jelentősen kell csökkenteniük az üvegház hatású gázkibocsátásaikat. A tudósok szerint ahhoz, hogy elkerüljük a már visszafordíthatatlan katasztrófákat okozó éghajlatváltozást, az Ipari Forradalom előttihez képest az átlagos felmelegedés nem haladhatja meg a 2 °C-t. Ma már 0,75 °C fölött tartunk.
Hónapok óta hallhatunk arról, hogy az egyes nemzetek milyen vállalásokkal állnak elő, ki milyen számot tesz le a klímaasztalra. A vita azonban nem csupán kibocsátás-csökkentésről szól. A fejlett államoknak pénzügyi segítséget kell nyújtaniuk a fejlődőknek ahhoz, hogy azok megvalósíthassák mitigációs és adaptációs stratégiájukat és fenntartható, tiszta energiaforrásokra épülő gazdasági fejlődés útjára léphessenek. További kérdés az is, hogy milyen új intézményrendszer fog felállni a klímaalapban gyűjtendő hatalmas összegek átlátható és megbízható kezelése érdekében.
A tárgyalások új lendületet kaptak, amikor az USA is bejelentette vállalásait. Nem sokkal később már Kína és India is csatlakozott és a Konferencia megnyitójára a legnagyobb kibocsátók valamennyien letettek kibocsátás- illetve kibocsátás-intenzitási célszámokat a tárgyalóasztalra.
Sajnos azonban még így sem áll túl jól a klímamérleg, az eddig ismert 2020-ra vonatkozó vállalásokkal jelenleg a félúton állunk a minimálisan szükséges szinthez képest A fejlett országoknak 25-40%-kal kellene csökkenteniük kibocsátásaikat az 1990-es bázishoz képest, míg a fejlődőknek 30%-kal a jelenlegi kibocsátásaikhoz képest.
Az EU 20%-os csökkentést vállalt 1990-es bázison, azonban ennél hajlandó többet is, 30%-ot - ha a többi fejlett ország is hajlandó szigorú vállalásokat tenni. Japán és Oroszország 25%-ot, Norvégia 40%-ot, míg Brazília 37%-ot vállalt, szintén 1990-es bázison. Az USA 17%-ot vállalt 2005-ös bázison, mely csupán 4%-ot jelent 1990-es bázison, míg Kína az abszolút csökkentés helyett az energiaintenzitását hajlandó visszafogni 40-45%-al. India energiaintenzitását 20-25%.al csökkentené és a Dél-Afrikai Köztársaság éppen tegnap éjjel jelentett be egy 30% feletti energia-intenzitás-javítási célt 2020-ra. Azonban a jelenlegi vállalások átlagosan csupán 13-17%-os csökkenést jelentenek 1990-hez képest, ennek legalább a duplájára lenne szükség.
A két hétig zajló konferencia alatt 2500 tárgyalást bonyolítanak majd le. Az, hogy mi lesz a végeredmény még senki sem tudja. A világnak egy szigorú, jogilag is kötelező érvényű megállapodásra lenne szüksége, melynek akcióterveit minél előbb alkalmazni kellene a gyakorlatban. Várhatóan az új keretegyezmény fő vonalaiban meg tudnak majd állapodni a résztvevők Koppenhágában, a jogi erőre emelkedés azonban valószínűleg csak jövőre várható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.