BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyorshír: Leálltak a klímatárgyalások

A fejlődő országok nem vesznek részt az ENSZ koppenhágai klímatárgyalásain, amíg a fejlett államok nem tesznek további vállalásokat az üvegházhatású gázok csökkentése ügyében.

A fejlődő országok a mai naptól nem vesznek részt a klímacsúcs munkacsoportjainak munkájában addig, amíg a gazdag államok nem tesznek további ígéreteket a globális felmelegedés megakadályozása érdekében. Ezzel megbénult a koppenhágai ENSZ találkozó - tudósít az AP.

Mint arról a Világgazdaság beszámolt , a fejlődő országok keveslik az Európai Unió pénteken véget ért csúcstalálkozóján számukra a klímaváltozás hatásainak enyhítése céljából egyfajta gyorssegélyként a 2010–12 közötti időszakra megszavazott 7,2 milliárd eurót.

Uniós diplomaták viszont úgy érvelnek, hogy az összeg a még korábban „álomcélként” emlegetett 6 milliárdnál is több, ráadásul ők legalább már megnevezték, mennyit hajlandók adni erre a célra – míg az Egyesült Államok, Japán vagy a többi fejlett állam még nem.

A klímacsúcson a világ 140 fejlődő országa nevében megszólaló G77-es csoport főtárgyalója, a szudáni Lumumba Stanislas Dia-Ping úgy nyilatkozott, hogy a 7,2 milliárdos brüsszeli uniós felajánlás csorbíthatja az EU-ba vetett bizalmat. Szerinte az alacsony összeg fényében úgy tűnik, mintha az unió vezetői klímaszkeptikusak lennének, mert ilyen csekély summa nem tudja biztosítani, hogy a szegény országok sikerrel vegyék fel a küzdelmet a klímaváltozással.

A fejlődő és a fejlett országok közötti feszültség a tárgyalások kezdete után nem sokkal fellángolt, miután nyilvánosságra került egy titkos dokumentum. A Dánia és a fejlett államok által készített tervezet a vagyoni helyzet szerint jelentős különbséget tenne az országok között az emisszió terén

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.