Két évvel meghosszabbítaná a 2012-ben lejáró kiotói egyezményben vállalt károsanyagkibocsátás-korlátozást az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ). Fontolgatja a 2008-tól érvényben lévő egyezmény ideiglenes kiegészítését is – derül ki az ENSZ egy tanulmányából. Megszakadnak ugyanis a kiotói törekvések, ha a két éven belül lejáró szerződés jövőjéről az aláíró felek között nem jön létre megállapodás, s azt nem ratifikálják. Márpedig az első kötelezettségvállalási periódus alatt megvalósult kibocsátáscsökkentések nem ellenőrizhetők. A fejlett országok azzal tudnak kártérítést teljesíteni, ha a szegényebb államokban üvegházgáz-kibocsátást csökkentő projektekbe fektetnek be. Ezek a hitelek a világ legnagyobb emissziókereskedelmi piacának – az uniósnak – a programjában való megfelelésre használhatók – állapítja meg a tanulmány.
A globális klímatárgyalások 2017-ig vagy 2020-ig próbálnak kibocsátási célokat meghatározni, de legalábbis összehangolt nemzeti éghajlatvédelmi szabályozást kialakítani. Az eddigi tárgyalások azonban kevés sikerrel jártak. Tavaly decemberben a kéthetesre nyúló koppenhágai ENSZ-klímacsúcs anélkül zárult, hogy a felek megegyeztek volna a kiotói egyezmény folytatásában. A fejlődő országok a gazdag államoktól az üvegházgáz-kibocsátás további mérséklésére irányuló vállalásokat vártak, ezekre viszont Dzsairam Rames indiai környezetvédelmi miniszter szerint az ez év végi mexikói ENSZ-csúcson sem kerül sor.
„Valószínűtlen, hogy jelen helyzetben a kiotói vállalásokat két további évvel meghosszabbítsák. Az egyes országok még csak nem is kezdték el felülvizsgálni, milyen célkitűzések lennének számukra megvalósíthatók egy ilyen nem túl jól előre jelezhető periódusra – nyilatkozott a Bloomberg hírügynökségnek David Lunsford, a genfi Nemzetközi Üvegházgáz-kibocsátási Kereskedelmi Szervezet szabályozással foglalkozó vezetője. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.