Csütörtökön az úgynevezett kis szigetországok szövetsége (AOSIS) közölte, hogy már több mint 100 állam csatlakozott a kezdeményezéshez, amelyet Tuvalu előző nap terjesztett a konferencia elé.
"A jövőnk függ ennek a tanácskozásnak az eredményétől" - mondta az alig 12 ezer lakosú állam delegáltja. Ian Fry szerint ha a globális átlaghőmérséklet 1,5 Celsius fokot meghaladó mértékben emelkedik az ipari forradalom előttihez képest, akkor országa a tengerszint-emelkedés miatt akár el is tűnhet a Föld színéről.
Számos fejlődő állam - köztük Kína, India és Szaúd-Arábia - azonban elutasítja a követelést, arra hivatkozva, hogy a szigorúbb határérték teljesítése aránytalanul nagy terhet jelentene az üvegházhatású gáz kibocsátás visszafogását tekintve. A fejlett országok és a nagy feltörekvő államok egyaránt 2 Celsius foknál szabnák meg a felmelegedés felső határát.
Az AOSIS szerint a klímaváltozás most is súlyos veszélynek teszi ki a 43 országot tömörítő szövetség tagjait, és már több mint 100 ország pártolja a korábbi javaslatnál szigorúbb határérték elfogadását. "Az ENSZ tagjainak immár több mint 50 százaléka követeli ambiciózus és konkrét célok megjelölését" - mondta csütörtökön Dessima Williams, az AOSIS vezetője.
"Mi a klímaváltozás elleni harc frontvonalán élünk. Vannak szigetek, amelyeket lassan teljesen elnyel a tenger, másokon pedig az édesvízkészlet kerül veszélybe" - mondta Williams.
Az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) adatai szerint a globális középhőmérséklet jelenleg 0,7 százalékkal haladja meg az ipari forradalom előttit. A tengerek vízszintje évente 3 milliméterrel emelkedik, és a század végére akár 60 centiméterrel magasabbra kerülhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.