A neonikotinoid tartalmú csávázó szerek sem közvetlen, sem közvetett hatását nem sikerült kimutatni a méhállományokra vonatkoztatva – hangoztatta egy írásbeli válaszában a vidékfejlesztési miniszter. Fazekas Sándor közölte, hogy ezért tárcája nem támogatja a neonikotinoid hatóanyagú csávázószerek használatára vonatkozó tilalmat. A tárcavezetőt a független Szabó Rebeka kérdezte arról, hogy „mire alapozza a minisztérium a neonikotinoid csávázószerek hazai engedélyezésével kapcsolatos álláspontját?" A Párbeszéd Magyarországért politikusa a Greenpeace nemrég nyilvánosságra hozott adataira hivatkozva azt írta, hogy számos nemzetközi tudományos eredmény bizonyítja, hogy a neonikotinoid hatóanyagú növényvédő szereknek jelentős szerepük van a méhek Európa-szerte tapasztalható pusztulásában. Ezért támogatják, hogy az elővigyázatosság elvét követve Magyarországon is fel kell függeszteni a neonikotinoid hatóanyagú csávázószerek használatát, amíg egyértelműen be nem bizonyosodik ártalmatlanságuk a természetes ökoszisztémában a virágok beporzásával kulcsszerepet betöltő méhek védelmének érdekében.
Fazekas válasza szerint magyar növényvédőszer-engedélyező hatóság az uniós irányelvben foglaltaknak megfelelően jelenleg forgalomban lévő, neonikotinoid hatóanyagot tartalmazó növényvédőszer-készítmények engedélyokirataiban megjelenítette azokat a kockázatcsökkentő intézkedéseket, amelyek betartása esetén biztosított a méhek védelme. Az elővigyázatosság elve alapján szükségesnek tartja a vidékfejlesztési tárca a gondos, körültekintő felhasználást és az ellenőrzések fokozását, különös tekintettel a pollenek és a méz esetleges szennyezettségére. Fazekas kiemelten fontosnak tartja, hogy a laboratóriumi körülmények között végzett vizsgálatok mellett szabadföldi kísérletek is bizonyítsák a neonikotinoidok használatának valós kockázatát Ezeknek a vizsgálatoknak ki kell terjedniük az alkalmazott növényvédelmi technológia során keletkező elsodródásra, a pollenben és a nektárban jelenlévő növényvédőszer-maradék koncentrációjára, valamint részletes monitoringra. 2012 szeptemberében Magyarországon is elindult az unió által támogatott, államilag finanszírozott kísérleti felügyeleti program, melynek célja a méhcsaládveszteségek felmérése és okainak feltárása.
A tárcavezető közölte, hogy a hazai repce, kukorica, napraforgó vetőmagtermesztéshez használható bázismag 100 százalékban a neonikotinoid hatóanyag csoportot tartalmazó növényvédő szerrel csávázott. Az árutermesztéshez használt F1 minősített vetőmagok estében a kukorica 20 százaléka (250 ezer ha), a napraforgó 80 százaléka (480 ezer ha), és a repce 100 százaléka (260 ezer ha) kezelt neonikotinoid tartalmú csávázó szerrel. Ez összességében 1 millió hektár vetésterületet jelent. Fazekas szerint a neonikotinoidok felhasználásának korlátozása esetén (amelyről szerinte még nem bizonyosodott be, hogy ártalmas a hazai méhekre) a kukorica-csávázás helyett állomány-kezeléseket, permetezéseket kellene alkalmazni a virágzás körül, amikor a méhek gyűjtenek.
„A helyettesítő állománykezelésekre használt növényvédő szerek (piretroidok, szerves foszforsav-észterek) méh-toxicitása kockázatosabb a helyesen végrehajtott csávázásnál" – hangoztatta Fazekas. Szerinte a gazdálkodók a neonikotinoidok helyett más rovarölő növényvédő szereket fognak alkalmazni, melynek esetleges hatástalansága felesleges növényvédő szer kijuttatást eredményezhet.
A neonikotinoid csávázási technológia alkalmazása során a vetőmag még vetés előtt egy védőréteget kap, mely a növény fejlődése során teljesen felszívódik és szétoszlik abban, segítve a földalatti és feletti kártevők elleni védekezést. Az eljárás állítólag nem csak olcsóbb, de jóval hatékonyabb is más növényvédelmi technológiáknál, neki köszönhetően lecsökken, vagy egyenesen szükségtelenné válik bizonyos növényvédő szerek használata.
A Humboldt Élelmezési és Mezőgazdasági Fórum (HFFA) tanulmánya szerint évi 70-85 millió eurós kárt szenvedhet a magyar agrárium a neonikotinoid tiltással. A szervezet szerint a neonikotinoid csávázási technológia elvesztéséből adódó termelékenységi visszaesést csak oly módon lehetne pótolni, ha Európán kívül további 3 millió hektár területet vonnának be a termelésbe, ami 600 millió tonna CO2-kibocsátással járna. Ez a technológiai veszteség öt év alatt akár 17 milliárd euro veszteséget okozhat a mezőgazdaságban és a tágabb értelemben az Európai Unió gazdaságában, 50 ezer munkahely kerülne veszélybe.
Tabajdi Csaba, a méhegészségügyről és a méhészeti ágazat előtt álló kihívásokról szóló európai parlamenti jelentés szerzője szerint a neonikotinoid tartalmú növényvédőszerek nem megfelelő, illetve túlzott használata rendkívüli kockázatot jelent a méhekre és szoros összefüggésbe hozhatóak a méhcsaládok pusztulásával. Az MSZP-s politikus szerint az európai vegyipari lobbi, illetve az Európai Parlamentben a néppárti és a liberális frakció megakadályozta a hatóanyagok név szerint történő említését a jelentés végleges változatában.
Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) hivatalos nyilvántartási jegyzéke szerint Magyarország az Európai Unió egyik legnagyobb méztermelő országa, a fajlagos méhsűrűség hazánkban a legnagyobb. a Greenpeace adataival szemben 2010-ben a 607 ezer helyett 1 millió, 2012-ben pedig több mint 1,2 millió méhcsaládot tartottak nyilván, a méh-populációsűrűség 11 család/km2 felett volt.
A magyar méhészet a mezőgazdaság bruttó termelési értékének 1 százalékát, az állattenyésztésnek mintegy 3 százalékát adja. A méhészeti ágazat jelenleg mintegy 18-20 ezer család megélhetéséhez nyújt kiegészítő vagy fő jövedelemforrást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.