Tehát nagy a bizonytalanság – Orbánra egyébként is jellemző, hogy megversenyezteti a tisztségeket, s csak a legvégső időpontban dönt. Amit már bejelentett: Martonyi János lesz a külügyminiszter. S Pintér Sándor irányítja a belügyi tárcát – ha minden igaz, ő az önkormányzatok mellett megkapja még a titkosszolgálatokat is.
Ugyanakkor az is valószínűnek látszik, hogy újdonságként lesz két miniszterelnök-helyettes is: Varga Mihály Fidesz-alelnök, aki a kormányfő közvetlen segítője, tényleges helyettese lenne, illetve Semjén Zsolt, a KDNP elnöke, ő a nemzetpolitika kidolgozásáért felel, ám hogy ez mit jelent, arra nehéz választ adni. A kiszivárgott hírek alapján azonban nagyjából már összeállt a kormány. Így vélhetően a kancelláriát Navracsics Tibor irányítja – idetartozik majd az igazságügy és a közigazgatás is. Matolcsy György – a Fidesz gazdasági programjának a kidolgozója – lehet a gazdasági, pénzügyi tárca irányítója. Fellegi Tamás, a Fidesz elnökének főtanácsadója, több sajtótermék tulajdonosa készülhet elfoglalni a vagyongazdálkodási, infrastrukturális bársonyszéket. Idetartozna az energetika, amelynek államtitkári rangú vezetője Bencsik János tatabányai polgármester lesz, illetve a közlekedés Fónagy János – aki ellátott már ehhez hasonló feladatot a korábbi Fidesz-kormányban – irányításával. S állítólag a környezetvédelem felügyelete is ennek a minisztériumnak a feladata lesz a kereszténydemokrata Nagy Andor – Orbán Viktor egykori kabinetfőnöke – fennhatósága alatt (de korábban szó volt arról is, hogy a földművelésügybe ágyazódik be a zöldpolitika). Az agrárium egyébként vagy a karcagi polgármester, Fazekas Sándor, vagy az egykori MDF-es Font Sándor kezébe kerülhet.
A honvédelmi miniszteri posztra már több esélyes volt – Simicskó István, Lázár János –, ám úgy tűnik, mégis a polgári körök egykori koordinátora, Hende Csaba lesz a befutó.
Vita kísérte a humánügyekkel foglalkozó csúcstárca felállítását, hiszen több jelentős területet vonnak itt össze. Réthelyi Miklós, a Semmelweis Egyetem professzora állhat az élére, az egészségügyi államtitkár Szócska Miklós, az SE menedzserképző intézetének igazgatója lesz, s a kereszténydemokrata Soltész Miklóshoz tartoznak a szociális ügyek. Az oktatásért a szintén KDNP-s Hoffmann Rózsa felel – Pokorni Zoltán Fidesz-alelnök csak úgy vállalkozott volna a feladatra, ha önálló tárcát hoznak létre –, a kultúrára végül Szőcs Géza erdélyi költőnek lesz komoly befolyása, miután Baán László, a Szépművészeti Múzeum igazgatója nemet mondott a felkérésre. Az egyházakkal az egykori MDF-es politikus, Szászfalvi László tartja majd a kapcsolatot.
S nagyon fontos szervezeti változás, hogy a minisztériumoknál visszaállítják a közigazgatási államtitkári posztokat. Akik itt dolgoznak, elsősorban szakemberek s nem politikusok, elsődleges szerepük az apparátus irányítása lesz. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.