BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Összeül az ENSZ Biztonsági Tanácsa a lelőtt gép miatt

Összeül az ENSZ Biztonsági Tanácsa. A fő cél az, hogy Oroszország, valamint a kelet-ukrajnai szeparatisták adjanak garanciát, hogy pártatlanul vizsgálhassák ki a tegnapi repülőkatasztrófát.

Az Ukrajna fölött lelőtt maláj gép roncsait ma a donyecki szeparatisták vizsgálják. Ők azt közölték: megtalálták a fekete dobozt, de Moszkvának adnák oda. Időközben egy videó is nyilvánosságra került, amin látszik, ahogy a gép a földbe csapódik.

Az üzengetés eközben megindult a politikusok közt is. A Reuters már arról számolt be, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök azt mondta, nem történt volna meg a katasztrófa, ha az ukrán kormány nem harcol a szeparatisták ellen. Az oroszok felelősségét a nem ukrán politikusok csak óvatosan emlegetik, elsőként az ausztrál miniszterelnök mondta azt: egyre több a bizonyíték, hogy Moszkva állhat a tragédia mögött.

Anton Herascsenko ukrán belügyminiszter-helyettes azt nyilatkozta, a tízezer méteres magasságban repülő gépet egy Buk föld-levegő légvédelmi rakétával lőtték le. Az elmúlt hetekben több gépet lőttek le az ukrán kormányerőkkel harcoló oroszbarát szeparatisták. Nyilvánosságra került egy olyan felvétel is, ahol arról beszélnek a  szeparatisták, hogy lelőttek AN-26-os ukrán szállítógépet. Sőt, egy hangfelvétel azt is bizonyítaná, hogy később jöttek rá: polgári gépről volt szó. Igaz, egyelőre egyik felvétel hitelessége sem bizonyított. Ami viszont biztosan hiteles: Igor Sztrelkov, a szeparatisták egyik vezetője a VKontaktén (ez gyakorlatilag az orosz Facebook) azzal dicsekedett, hogy lelőttek egy AN-26-ost. Kijev szerint abban az időben ilyen gép nem szállt fel a légtérbe, valószínűleg összetéveszthették a maláj utasszállítóval. Sztrelkov azóta eltávolította a posztját.

Nadzsib Razak maláj miniszterelnök Petro Porosenko ukrán elnökkel beszélt. Megállapodtak abban, hogy tárgyalni kell a szeparatistákkal, engedjék, hogy megközelíthessék a tragédia helyszínét, így lehessen pártatlan vizsgálat.

Porosenko utasította a hadsereg vezérkarát, hogy dolgozzon ki új taktikát, amely lehetővé teszi, hogy külföldi fegyveres erőket vonjanak be a katonai műveletekbe.

Folyamatosan zajlik az áldozatok azonosítása is. A legtöbben, 154-es hollandok. 45 maláj, 27 ausztrál és 12 indonéz volt a gépen, de brit, német, belga, fülöp-szigeteki és kanadai is van a már azonosított áldozatok közt. 41 áldozat személyazonosságát még nem sikerült beazonosítani.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.